Bayram Ziyaretlerimiz

Halil Şimşek

Halil Şimşek

E-Posta : halilsimsek.42@gmail.com

 RAMAZAN BAYRAMININ FAZİLETİ
11 Ayın sultanı Ramazan-ı şerif ve içerisinde bulunan bin aydan daha hayırlı Kadir gecesini ihya ederek karşılığında Cenab-ı Hakkın vâd ettiği mükafatını tahsil etme zamanı olan Bayram gününe kavuştuk.Çalışanlar aldı mükafatını,çalışmayanlar ise mahrum kaldı.Hal böyle olunca;biraz Bayramın faziletinden bahsedelim
Bütün toplumlarda, belirli gün ve olayların şerefli ve uğurlu olduklarına inanılarak veya o günleri yad etmek için hep bir arada neşe ve sevinç içinde kutlanan günlere bayram denir. Hemen hemen her ümmetin kendine has bir bayramı vardır. Çünkü belli günlerde eğlenmek, neşelenmek ve süslenmek suretiyle dinlenmek, sıkıntıları atarak rahatlamak, üzüntüleri bırakıp sevinmek ve toplumca hoşça vakit geçirmek de bir ihtiyaçtır.
Bayramın manası ihsan (iyilik) demektir. Bu günlerde Allahü Teâlâ (c.c.)kullarına birçok ikramlar verir. Onlardan birisi “Ben sizleri bağışladım” hitabıdır. Bayram namazları vaciptir. Efendimiz (s.a.v.)ve Hulefa-i Raşidin bayram meşru olduğu zamandan vefat edinceye kadar bayram namazını hiç terk etmemişlerdir.
İslam ümmetinin iki bayramı vardır. Bunlardan birisi Ramazan-ı Şerif Bayramı (İ’dül Fıtır) , diğeri de Kurban bayramıdır (İ’dül Edha). Ramazan-ı Şerif Bayramı Şevval ayının birinci, ikinci ve üçüncü gününe rastlar ve üç gündür. Kurban bayramı ise Zilhicce ayının 10, 11, 12 ve 13. günlerine rastlar ve dört gündür. Ramazan-ı Şerif Bayramı ile Kurban Bayramı, hicretin ikinci yılından itibaren kutlanmaya başlanmıştır.
Hazreti Enes b. Malik’den (r.a.)rivayet edildiğine göre Peygamber Efendimiz (s.a.v.)Medine-i Münevvere’ye geldiğinde baktı ki oranın halkı senede iki günde oynuyorlar. Onlara sordu: “O iki gün nedir?” Dediler ki: “Biz cahiliyye döneminde bu iki günde oynuyorduk.” Allah Resulü buyurdular ki: “Muhakkak ki Allahü Teâlâ (c.c.)bu iki gününüzü daha hayırlı iki günle değiştirdi. O iki gün Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramıdır.”[1]
Bayramlar; Müslümanların birbiriyle kaynaştığı küs olanların barıştığı fakir fukara ve yetimlerin sevindirildiği sevinç ve neşe günleridir. Ramazan-ı Şerif gittiği için değil, günahlarımız affolup nimete kavuştuğumuz için bayram yapıyoruz.
Bayram günleri; ana-baba, hoca, akraba, arkadaş ve komşu ziyaretleri yapılır. Salih olan akrabayı ziyaret lâzımdır. Salih arkadaşları ziyaret de çok sevaptır. Bayram öncesi yiyecek, giyecek ve temizlik gibi hazırlıklar yapılır. Bayram günlerinde herkes temiz giyinir. Çocuklara yeni elbiseler alınır. Fakir öksüz ve yetimler sevindirilir. Bayram namazından sonra kabirler ziyaret edilir; geçmişlerin akraba ve din büyüklerinin ruhu için Kur’ân-ı Kerim okunur, dua edilir ve sadakalar verilir. Daha sonra da aile büyükleri dost akraba arkadaş ve tanıdıklar ziyaret edilir. Çocuklar babalarının ve aile büyüklerinin; gençler de yaşlıların ellerini öperler.
Bayram, bir sevinç ve neşe günüdür. Yüce duyguların coştuğu, sevgi ve saygı, hislerinin mü’minler arasında alabildiğine canlandığı güzel günlerden biridir. O günde yardımlaşma ve kaynaşma son sınırına varır.
Bayram insanları kaynaştırıp bir araya getiren en güzel vesilelerden biridir. Öyle ki, bayramda şahlanan yardımlaşma ve hediyeleşme ruhu yalnızca hayatta olanlara bağlı kalmaz, dünyadan gidip kabirlerinde bir Fatiha bekleyenlere kadar uzanır. Onların bu dileğini yerine getirmek için mü’minler bayramda kabirleri ziyaret ederler; ruhlarına Kur’ân’lar, Fatihalar ve dualar okuyarak onları da sevindirirler.
Ramazan-ı Şerif Bayramı’nın mü’minler arasında ayrı bir yeri vardır. Çünkü Ramazan-ı Şerif Bayramı, her gün tutulan orucun iftar vaktindeki sevinci gibi, tutulan bir aylık orucun toplu bir iftar sevincini ifade eder. Bir ay gibi uzun bir süreyle, özellikle Ramazan-ı Şerif’in bu sene gibi yaz mevsimine denk geldiğinde, sıcak günlerde nefislerine oruç tutturan mü’minler, sabır imtihanını vererek manevi sorumluluktan kurtulmanın sevincini Ramazan-ı Şerif Bayramı’nda yaşama imkânına kavuşurlar.
Yukarıdaki anlatılan güzel nasihatlardan sonra bizde Korualan Kasabamızdaki dost ve akrabalarımızı,hastalarımızı,genç ve ihtiyarlarımızı ziyaret etmeye çalıştık.Kimisine ulaştık,kimisine ise ulaşamadık.Ulaşıp ulaşamadığımız tüm Korualan halkının bayramlarını tebrik eder,nice sağlıklı,huzurlu bayramlar geçirmelerini Cenab-ı Haktan niyaz ederim.Ayrıca bu Bayram asker uğurlama gününe denk geldi.Askerlerimize güle güle birliklerine varmalarını,kutsal görevlerini ifa ederek sağ salim asker ocağından ana ve yar kucağına dönmelerini Cenab-ı Haktan niyaz ederim.Evde,yolda,cadde ve sokakta sizler için çektiğim fotoprafları ziyaretinize sunuyorum.İyi seyirler.20.08.2012  ( DİĞER FOTOĞRAFLAR; https://www.facebook.com/HALİL ŞİMŞEK SAYFASINDA...)

Tüm Fotoğraflar için Tıklayınız!!!


İzlenme: 678
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR