Korualan Festivalinin Artı Ve Eksi Yönleri

Halil Şimşek

Halil Şimşek

E-Posta : halilsimsek.42@gmail.com

 Korualan Kasabası festivali münasebetiyle eksi yönleri

Korualan Kasabasının 5.ncisini düzenlediği ‘’Aşık Ömer’i anma günü ve Kiraz festivali’’  Futbol sahasında kutlandı.Cumartesi akşamı havai fişek ve müzik konseriyle başlayıp,sabahleyin Pazar günü Kabir ziyaretiyle devam edilip,Kabristan da okunan Kur’ân-ı kerim ve dua’dan sonra yürüyerek Festival alanına varıldı.
Festival vesilesiyle uzaktan ve yakından teşrif eden Korualan halkı ve davetli misafirlerimiz birbirleriyle buluşup kaynaşmanın heyecan ve coşkusu ile neşe ve sevinç içerisinde kucaklaştılar.Tabir caizse,sıla ile gurbetin arasındaki mesafe kalkarak tüm korualanlılar ve davetli misafirlerimiz tek bir vücut olarak Korualan Kasabasın da oldular.

 Protokala katılan Hadim kaymakamı sayın Mutlu KÖKSAL ve İlçe emniyet amiri,Jandarma komutanı,siyasi yetkili ve temsilciler,emekli amir ve memurlar,esnaf ve sanatkarlar,basın mensupları ve değerli fotoğrafçılar,çevre komşu Belediye Başkanları,Köy ve mahalle muhtarları,Korualan halkı ile buluşarak coşku içerisinde Aşık Ömeri anma günü ve Kiraz festivalini kutlamış oldular.
Artısı ve eksisi ile kutlanan festival için ilgili ve yetkililerimizin bir özeleştiri yaparak ve Korualan halkının da görüşlerine baş vurup dikkate alarak değerlendirip daha iyiye doğru gidip devam etmesini diler,Maddi ve manevi emeği geçen tüm katılımcılara ayrı ayrı teşekkür eder selam ve saygılar sunarım.Nice barış ve neşe dolu festival günlerine.

Her İnsan beşer olması hasebiyle hatadan ari,nefsani uygulamaların esiri olmaktan beri ve dört dörtlük mükemmel değildir.Mutlaka yaptığı işlerde mükemmele göre bir eksik ve noksanı vardır.Mükemmele doğru uzanabilmesi,özeleştiri yapabilip hatasını kabullenmesine bağlıdır.Hata ve noksandan ari olabilmesi için ,resûl olup Hz.Allah’ın Ismetine,mazhar olasına,koruduğu kullarından olmasına bağlıdır.Bu yüce haslet ise,Peygamberlere has bir sıfattır.

Öyle ise;herkes güzel ve tam iş yapabilmesi için,yaptığı ve yapacağı işlerde özeleştiriye açık olmalı,hatasını kabul edebilme erdem ve meziyetine sahip olmalıdır.Bu da Kırallar gibi amir değil,İnsanlara hadim olup ve bu hizmetten mutluluk duyabilmesine bağlıdır.İşte tam bu sırada,yetkili ve ilgili zevatın hoş görüsüne sığınarak Korualan Kasabası Aşık Ömeri anma ve Kiraz festivali kutlamaları  ile ilgili eksi yönlerine ait birkaç hususu dile getirelim.Umarım her sene iyiye doğru giden uygulamaların daha iyiye gitmesi için eleştirilerimizi hoş karşılarlar.Aralarında bir özeleştiri sayfası açarak vatandaş adına söyleyeceğimiz uyarılarımızı dikkate alırlar.

1-Artısı ve eksiği ile icra edilen festivalde maddi ve manevi emeği geçen herkesi can-ı gönülden kutlar,saygıyla tebrik ederim.Allah emeklerinin manevi karşılığını daim kılsın.
2-Kalabalık yerlerde,düğün ve merasim gibi alanlarda silah atanlar ile ilgili,hele birde silahtan çıkan serseri kurşun ile masum bir vatandaş yaralandı veya öldü ise,Mağandanın silahından kurşun bir can aldı diye hayıflanır ve lanetle karşılarız.Sayın Belediye Başkanı bu mağanda hareketini yapmayı alışkanlık haline getirdi.Kendisini kınıyor,bu eğoist davranışından vazgeçmesini diliyorum.Etrafındaki yakınlarının uyarmasını,yetkili makamların cezalandırmaya yönelik harekete geçmesini,üzücü bir olay ile neticelenmeden bu çirkin kabadayılığın son bulmasını istiyorum.
3-Beş bin kişilik yemek dağıtılması için anlaşma yapıldığı söyleniyor.Bu doğru ise;bir birbuçuk saat gibi kısa sürede beşbin kişilik servis mümkünmü?Yemeklerin yetip yetmediği yönünü yetkililer takip edip araştırıyormu?Bizzat kendim gördüm taşradan gelen misafirler yemek masasına oturdu yemek yok diyerek servis yapılmadı.Mutfak tarafına geçtiğimizde bir buçuk kazana yakın çorba ve bir kazan civarında helva vardı.Neden servis edilmedi?Bu yemeklerin parası ödendimi,ödendi ise bu yemekler nereye götürülmek üzere saklandı?.Beşbin kişilik yemek pazarlık edip de iki üç bin kişiyemi servis yapıldı?.Cevaplanması,araştırılması gereken v.s. hususlar var.Bunlar güzelliği gölgeleyen hususlardır.Önlenmesinde fayda vardır.
4-Aşık Ömeri anma gününde ;Günümüze Aşık Ömerin damga vurmasına yönelik çalışmalar gözlemlenmedi.Sadece festival isminde kaldı.Ayrıca protokolun dışında Kiraz gözükmedi,ilgili anlatım,tanıtım ve yarışmalar olmadı.Bu husus da sadece isimde kaldı.Festival ismiyle müsemma icraat ve uygulamaların olmasında fayda var.
 5-Yer olarak; gelen misafirlerin sıkıldığı müşahede ediliyor.Kalabalık ortamda buna yönelik vatandaşların görüşüne değişik ortamlarda defalarca baş vurularak uygun yer tesbiti cihetine gidilmesi gereklidir.
Tüm bu hususların dikkate alınarak Sayın Belediye Başkanı ve ekibinin hoşgörülerine sığınarak,vatandaşın arasına girip efelik hareketlerinden vaz geçildiği güzel ve şirin Korualan’ın kardeşlik günlerinde yaşamak arzusu ile selam ve saygılar sunarım.10.07.2012

Tüm Fotoğraflar için tıklayınız!!!


İzlenme: 622
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR