Sarraf Yılmazlar

KADIN VE BAYAN ARASINDAKİ FARKLAR

 Konya’daki kültürel faaliyetleri konuşurken bir arkadaşın benim mahalleye asfalt atmıyorlar,

 
yok yazar getirtiyorlar yok, şair vs, bunlar boş işlerle uğraşıyorlar demesi üzerine herkes ona gereken cevabı vermeye çalıştı. Bir arkadaş da hep yollar asfaltlanacak değil ya gönüllerimizin, ruhumuzun da tozdan dumandan korunması gerekmez mi sorusu ile konuşma devam etti gitti. Tam o sırada Meram Belediyesinin öğretmenleri unutmadığını belirten bir hediye gelince ortalığı bir gülümseme aldı. Geçen yıl da unutulmamıştık sağ olsunlar, bu yıl da hatırlandık diye memnun olanlar epey oldu.

Sessiz sedasız öğretmenler gününü kutladık. Eskiden telefonlarımıza gelen mesajlar olurdu bu günü kutlayan. Bu yıl ise pek sessiz geçti nedense. Bizler artık hep hesap sorar olduk, hızlı soluk alıp vererek. Teşekkür etmeyi tamamen unuttuk. Zorda kalınca hesap sor, istediğimiz olunca sessizce oradan uzaklaş. Taktik bu. Mahallemiz asfalt olmazsa başkana çalışmıyorsun demeyi bekler, doktora neden hastamız iyi olmadı, öğretmene neden çocuğum başarısız, o neden böyle şu neden öyle sorular çoğalıp gidiyor. İsteklerimiz olunca geri dönüp Allah razı olsun senden, ne iyi ettin, gayretin için teşekkür ederiz demek çok zor geliyor. Zaten görevi yapmak zorunda deyip geçiveriyoruz belki de. Hesap sormak hepsi o kadar. Bir de teşekkür etmeyi öğrensek, güzel şeyleri yapanları cesaretlendirmek için teşvik etsek belki her şey daha güzel olacak. Yanlış bir şey olunca herkes şikâyetlerini telefondan, e-postaya dilekçeye kadar hemen hallediyor. Güzel şeyler içinse yalandan da olsa bile bir teşekkür zor geliyor bizlere. Kaçımız şu çalışmanız bizleri memnun etti, şu hastam iyi oldu, ya da şu öğrencim sizin katkılarınızla kazandı diyor mu sanki. İyi bir memurluk kazanınca çocuğu kazanır, sınıfta kalınca öğretmen bıraktı olur.

Meram Belediye’sinin düzenlemiş olduğu “Ana Baba Okulu” adlı kültür faaliyetlerini yakından takip etmeye çalıştım. Geçen hafta da pek çok kitabı bulunan Sema Maraşlı’ nın konuşmacı olduğu programa katılma fırsatı buldum. Pek çok şeyi bildiğimizi zannederken aslında çok az şey bildiğimizi öğrendik. Özellikle günümüz evliliklerinin çok mutsuz olduğunu, bunda en önemli faktörün kadınlar üzerine oynanan oyunlardan olduğunu fark ettik. Bir erkeği bozarsan bir kişiyi, bir kadını bozarsan bir aileyi yok edeceğini bilenler bu konu üzerine çalıştıklarını öğrendik. Rahmet peygamberi olan Hz Muhammed (sav) lanet okuması çok azdır bunlardan birinin de “kadınlaşan erkekler ve erkekleşen kadınlar” olduğunu öğreniyoruz. MARAŞLI ‘ya göre kadınların kullandığı dil ile erkeklerin kullandığı dilinde farklı olduğunu görüyoruz. Özellikle “Bükçe ve netçe” kelimelerinin iyi anlaşılması gerektiğinin altını çizen yazar, kadın haklarını savunur görünüp de kadınlara verilen zararların büyüklüğünü aktardı. Bilinmeyen bir yere gidince oraya nasıl gidildiğini öğrenmek için bayanların, birine sormak gerektiğini düşünürken; erkeklerin bunu sormanın zayıflık belirtisi olarak algıladığını belirtmesi bakış açılarının farkını ortaya koyma açısından önemli olduğunu öğrendik. Kadınlara gaz verilerek erkeklerin bütün işlerine sürülerek en ağır işlerde bile çalıştırıldığı, bunda kaybedenlerin kadınlar olduğunu fark etmeleri gerektiğini belirtti. Kadın ve bayan arasındaki farklara birkaç örnek aldık:

*Kadın mutluluğa değer verir bayan haklılığa.

*Kadın neşelidir, çocuksudur, bayan gururlu ve kibirlidir.

*Kadın fedakârdır, bayan eşitlikçidir.

*Kadın kavga etmeyi sevmez bayan mücadeleyi ve kavgayı sever.

*Kadın kızsa da ağzını bozmaz, bayan kızarsa küfürlü konuşur.

“Sevmek Bu Kadar Güzelken” adlı kitabın günümüz çiftlerinin mutlaka okuması gereken bir kitap olduğunu öğreniyoruz.

Hep bardağın boş kısmının gösterildiği şu zamanda mutlu olmaya ne kadar çok ihtiyacımız var aslında. Kimsenin kimseye güvenmediği, selamın bile kesildiği dönemde nereye gidiyoruz bilemiyoruz. Belki de doğrusu şöyledir:

“Kötümser yalnız tüneli, iyimser tünelin sonundaki ışığı, gerçekçi; tünelle birlikte ışığı hem de gelecek treni görür.” (J:Harris)
 
 


İzlenme: 959
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR