KES-KOPYALA-YAPIŞTIR NESLİ

 Kaza geliyorum demez, gelir derler eskiler. Ancak gelmeden önce bazı belirtiler verir sanırım. Kaza denince araba kazasını kastetmiyoruz. Genç nesilleri kaybetme kazasını demek istiyoruz.


Gelecek konusunda ciddi korkularımız başladı. Yaşımız ilerlediğinden midir yoksa gerçekten böyle bir sorun mu var bilmiyorum.20 yıl kadar önceki gazetelere bakarsak bu gençler inançlarından uzaklaşırsa anne babasını tanımaz, onlara çok zarar verir şeklindeydi. O günün haberlerini dün gibi hatırlarız. O zaman doğanlar şuan 20 yaşında. Birkaç yıl sonra ülke yönetiminde söz sahibi olacaklar. Bu gençlerin donanımlarında sıkıntı yaratacak konuları saymakla bitmez belki. Güzel olan taraflarını herkes görebilir ama biz görünmeyenleri, dikkatten kaçanları öne çıkarmak istedik. 

Gereksiz bilgi patlamasından kaynaklanan zehirlenmeler devam ediyor. Yabancı bir yazar bunu çok güzel yazmış;”Bilgide obezite” şeklinde. Günlük kullanılan bilgiler içinde bir kenara atılan modası geçiveren anlayışlar, düşünceler var. Televizyonlarda çizgi filmlerle başlayan yönetme çalışmaları, diziler, sinema filmleri geleceğimizi sıkıntıya sokuyor. Gençler yavaş yavaş zehirleniyor. Geçenlerde birkaç genç beraberce cep telefonundan bir paylaşım sitesindeki fotoğraflara bakıyorlardı. Ben yanlarına varınca önce çekinir gibi yaptılar, devam edin diye işaret edince bakmaya devam ettiler yanlarında sessizce onları izlemeye başladım. Sitede spor fotoğrafları yayınlayarak yorumlamışlar. Ronaldo, Özil ve Sabri falan vardı. Diz çöken oyuncuya bir diğeri hadi farz başladı yazıyor, bir başkasına zemzem mi içiyorsun, Hadi kamet getir, selam ver namaz bitti gibi ifadeler akıp gidiyor. Yalnız ilginç olan her yazının altına eklenen ilk yorumlar küfürlü sözlerdi. Yani Namaz-küfür, zemzem-küfür, Sünnet –küfür şeklinde akıp gidiyor. Gençler okuyup okuyup gülüyordu. Peki, neden dini ifadelerden sonra küfür yorumu yayınlamışlar deyince küfrü fark edememişler veya onlara göre normal gibi. Virgül yerine küfür koymuşlar. Her şeyi basite, hafife alma anlayışı oluşturma çabası. Aile kavramı, din, millet, kültür hepsini lakaytlaştırarak içini boşaltma tekniği. Kullanılıp atılan bir kültür oluşturma çabası. Kullanılan kelimeler, din-aile-millet ve küfürlü şakalar. Durum çok acı. Yine Cuma namazında iki genç, çocuk değil genç, sürekli cep telefonuna tıkır bir şeyler yazıyor, bir birlerinin telefonlarına bakıyorlardı. En acı olanı da imam hutbede konuşurken yapıyor olmaları. Minberde konu ise; evliliklerin durumuydu. Boşanmaların hızla arttığıydı.

Özellikle 90’lı yıllar önceki babalar zor şartlardan geçtikleri için aman çocuğum ezilmesin, aman psikolojisi bozulmasın diyerek “gak” deyince yemek, “guk” deyince su vererek onları olağanüstü rahatlık ve bedavacılığa alıştırmış durumda. Bunu kendi babam bile en küçüğümüze yaptığını görünce şaşırdım. Küçüğümüz “Baba bana su ver” deyince baktım babam su doldurup getiriyor. Hem de “ buyur benim guzum” diyerek. Çocuklarımızı rahat ettireceğiz derken hayatlarına ne yaptığımızı bilmiyoruz. Tabi biraz da çocuğun içinde olması gerekir. Şimdiki gençlere-çocuklara bakınca söylediğin hiçbir işi yapmıyorlar. Anne ve babalar da bıkmış yapmazsan canın isterse sonra hayat sana öğretir deyip geçiyor. Maalesef, gençler her şeye sahip olmak istiyor alamayınca anne ve babaları tehdit ediyor. Yok, atlarım, yok kendimi keserim, yok evi terk ederim şeklinde.

Milenyum denilen zamanda doğan çocuklarda çok daha belirgin farkları görmek mümkündür. Doyumsuz, asla mutlu olmayan, suçu hep başkalarına yıkan, amacı olmayan, beklentisi bulunmayan, kendisi için her şeyi feda eden, her yol mubah diye düşünen bir nesil geliyor sanki. Kendinden başka hiçbir kutsalı olmayan anlayış var. Herkesi kolayca harcayabilecek bir yaklaşım. Hayatı simülasyondan ibaret sanan, klavyeyle her şeyi halledeceğini sanan bir düşünce yaygın. Kendine verilen beş seçenek dışında bir şey sorulsa şaşıran, yorum yapamayan, birkaç kitap bile okuyamayan, Kes-Kopyala-Yapıştır felsefesiyle gelen bir gençlik. 
 


İzlenme: 1377
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR