Sarraf Yılmazlar

Adı Bozkır, Rengi Gökkuşağı

Hüseyin Dumru

Hüseyin Dumru

E-Posta : huseyindumru@gmail.com

 Öyle kızıyorum ki ‘bizleri yetiştirenleri’ yetiştirenlere.. Ne yeşili sevmeyi öğretmişler insanlara, ne kuşların dilinden anlamayı… çatlayan tohumun sancısını hissetmek şöyle dursun, ağaç kesmeyi sıradanlaştırmışlar.

Öyle kızıyorum ki ‘bizleri yetiştirenleri’ yetiştirenlere.. Ne yeşili sevmeyi öğretmişler insanlara, ne kuşların dilinden anlamayı… çatlayan tohumun sancısını hissetmek şöyle dursun, ağaç kesmeyi sıradanlaştırmışlar. Ben babamdan, ne olursa olsun dürüst kalmayı öğrendim,çiçeklerin dilini başkasından. Susanları görüp, adaleti haykırmayı babamdan, ağacın öyküsünü okumayı başkasından öğrendim. Yaşamayı babamdan, yaşatmasını başkasından öğrendim. Ben belki oğluma bırakamayacağım babamın bana bıraktığı erdemleri. Çünkü erdem anlatmakla değil yaşamakla aktarılıyor. Lakin ben oğluma gördüğüm her otun adını öğretiyorum, tabiatın dilinden anlamasını, onu sevmesini. Ve ömrüm oldukça, gücüm yettikçe de öğretmeye çalışacağım.

 

Hafta sonu ne yaparsınız? Bir çok aile tanıyorum, baba bilgisayar başında yahut gazete ve dergilerde genel kültürünü genişletirken anne ya ev işi ya konu komşu. Çocuk en iyi ihtimalle televizyonda çizgi canavar ve kahraman katilleri izleyerek onlar gibi olmaya çalışıyor. Bir kısım aile de vardır ki; kendisi her hafta arkadaşları ile “ortam” yaparken  evlatlarının yüzünü  arada bir görüyor.

Şimdi sorarım size bu nasıl bir hayattır.  Bozkırda yaşayıp ta Aygır’a gitmemiş onlarca aile vardır.Sorsanız “ zamanım yok” sorsanız, param yok. Sorsanız sağlığım müsaade etmiyor. Yemişim senin sağlığını. Halı sahada top oynamaya sağlıklı, Akyokuş`ta kadeh tokuşturacak kadar parası var, bilgisayar başında mücahitlik yapacak kadar zamanı.. Net söylüyorum, 10-15 yaşlarında  20 çocuktan ancak 3 tanesi 20 çiçek adı sayabilir ancak. Oysa ki çiçek cenneti bir ilçede yaşıyoruz. Sultan Navruzu bilen kaç çocuk çıkar? Kaç çocuk bilir menekşenin kokusunu?

Daha iyimser olalım,  bir aile, pikniğe gitsin. ister Ağaç Tepesine, ister Aygır Dibine pikniğe gider.. Menüye bakalım, ya tavuk ızgara ya şiş, ya köfte yada saç kavurma. Nerede bizim  küflü keşimiz? Hani nerede yoka ( yufka) ekmeğimiz? Teremiz, marulumuz, bulgur pilavını yufkaya döküp yiyen kaç aile kaldı?Cırcavuğu, karagavuğu, yemliği ,karamluğu bilen kaç çocuk var ki salatasını yiyelim? Günsümüş ayranın kokusunu tadını   bilmeyen bir nesil kola ile büyüyor.

 

Bu gün  sorsanız Türkiye`nin en yüksek dağları ile ovalarını soluksuz sayabilen çocuklarımızın, kaçına memleketimizin dağlarını gezdirdi?. Kaçımız biliyor köyünde ki dağın adını? Ben bilmiyorum misal, yeni yeni öğreniyor ve öğrenmeye çalışıyorum. Hacı Omar dağını bilirim Göktepeyi duyarım.Ama gitmişliğim yoktur. Sarıotu bilirim, Dikilitaşı bilirim, Susam Belini duymuşumdur ama gitmişliğim yoktur. Ne tarafta onu dahi bilmem. Elimizden tutup bir götüren olmadı ki bilelim.Ben Bozkırın içinde yaşıyorken bu saydığım yerleri bilmiyorsam gurbetçilerimiz ne yapsın değil mi?

Sözüm onlara değil zaten.Sözüm Bozkırda yaşayıp ta daha Değirmen Çayırı’nı Söğüt’ü Asarı, Sivri’yi bilmeyen nesle de değil.. Sözüm buraları evlatlarına, ailelerine göstermeyenlere, yaşamayanlara. Cebinde bilmem kaç  bin TL lik telefon taşıyıp, bir fidanı  bir tohumu  gelecek nesiller için toprakla buluşturma-yanlara..Evladı ile ömründe bir defa olsun uçurtma uçurtma-yanlara…

Gelin bir hafta sonu sabahın serininde çıkın evladınızla. Sırtınızda bir çanta içinde elma ve portakal.biraz ekmek biraz zeytin Sabah sabah rızkının peşine düşen haşaratı gösterin, çimlerin üzerine düşen çiyi..Şimdi karamluk zamanı, iki dal karamluğu sıyırıp sıkın ekmeğin arasına da bir yedirin evlatlarınıza… Çıkın Gölcük Yaylasına, Kuruçay, Karacakuyu Yaylasına doğru gidin kuzu göbeği arayın, çamların sesini  dinletin, toprağın üzerine düşen kozalaktan çıkan çam fidelerinin hayata tutunma azmini bir görsünler. Görsünler  ve bilsinler ki hayatın Bozkır’da da rengarenk olduğunu, bilsinler Bozkırın adının Bozkır renginin gök kuşağı olduğunu…

Hüseyin DUMRU

16-04-2013


İzlenme: 783
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ