Sarraf Yılmazlar

KULE YERİNDE NE GÖRMEK İSTERİZ?

Hüseyin Dumru

Hüseyin Dumru

E-Posta : huseyindumru@gmail.com

 Yıllardır yılan hikayesine dönen Bozkır Merkez de ki  “Kule Tepe” nin yıkımı ve yerine yapılan dükkanların faaliyete geçmesi  için en önde bulunan eski dükkanların yıkımı nihayetinde  sayın Belediye Başkanı Mustafa UYAR’ın çalışmaları ile son buldu.  Adeta bir kirlilik kalktı Bozkırın içerisinden. Temizlendi, pak oldu. Çok güzel  bir boş alan çıktı ortaya.

 Hüseyin DUMRU. 13-02-2013

Şimdi halkın ihtiyaçlarına kulak verme zamanıdır.Halkı görme zamanıdır. Halkımız  belediyemizden sürekli üç şey istiyor. Otogar, otopark, ve yeşil alan.

 Otogar ve otoparklar yapısı ve işlevselliği gereği şehir merkezinde olmaması tercih edilen kamusal alanlardır. Söz konusu arazinin otopark olarak değerlendirilmesi yeni belediye dükkanlarında ki esnaflarımızın işlerini olumsuz yönde etkileyecektir.

 

Buraya şehir merkezinde, çarşıya çıkan insanların oturup soluklanabileceği, bu esnada gözünü dinlendirebileceği güzellikte bir  düzenleme lazım.

Bozkıra gelip kaçmak için bahane arayanların saydığı ilk bahanelerdendir, “oturabileğimiz bir yer yok”.  Bozkır merkezde yaşayan insanlar  iyi kötü coğrafyamızın   güzelliklerinin farkındalar, her kesin köyü  köyde bahçesi var. Ama dışarıdan Bozkırımızda misafir olan memurlarımız işçilerimiz,askerlerimiz memleketlerinden uzakta oldukları  için  ferah bir ortama  daha çok ihtiyaç duymakta.

Sözün özü boş meydan çok güzel bir kültür parkı olabilir.

Bu gün Bozkırda Bozkırı anlatan fotoğraflarda  hep şu üç nesneyi görürüz. Tarihi köprü, Hasan Çavuş köprüsü, Akgül Restorant, Asar Tepe… Bunun dışında abide niteliğinde hiçbir yapımız yok. Saydığım yapıtların yapım tarihlerine bakacak olursak,  Asar Tepe 2000 yıllık bir tarihi alan, tarihi köprünün Selçuklulardan kaldığını, biliyoruz. Hasan Çavuş köprüsü yapılalı 10-15  sene oldu. Akgül Restoran 7-8 sene.. Yani yeni bir yapıtın Bozkırın güzelliğine güzellik katma zamanı gelmiştir.

Daha kuruluşunun ikinci yılında bile, Bozkır’a  özelliklede Bozkırın geleceğine hizmet eden yeni bir derneğimiz. Bozkır İmam Hatip Mezunları  ve Gönüllüleri Derneği ( BİMDER) üyeleri kalplerine aldıkları bir yapıyı, Çanakkale Şehitleri  için gösterişten uzak, şehitlerimizin ruhunu zedelemeyecek  Türk-İslam yapısına uygun, vatanın selameti için Bozkır insanının gerektiğinde gözünü bile kırpmadan ölüme dahi koşabileceğini dosta düşmana hatırlatan ve anlatan bir yapı imar etmek istediklerini , bunun için uygun yer aradıklarını söylemişlerdi.  Geçtiğimiz hafta beni ziyaret eden bir dernek yönetisi büyüğümüz bu boş arazinin bu yapı için biçilmiş kaftan olduğu farketmiş. Niyetini bizlerle paylaştı.

Olur, çok güzel olur dedim. Öyle de  olur sayın hemşerilerim. Tabi bu düşünce tek tarafla gerçekleşmez. Bunun için yetkili birimlerimizin ve halkımızın da olurunun, desteğinin alınması gerekir.

Bu işin uzmanları varken bize proje çizmek düşmez ama. Hayal kurmakda güzel şeydir. İşte benim hayalim.

AHU Çeşmenin  yerinden kaldırılacağı , ordaki ağaçların taşınacağını öğrenmiştim. Alanın tam ortasına   bir şadırvan, ama şadırvanın üstünde de bir büst. Artık, bir mehmetcik mi olur, yoksa kınalı bir el mi onu işinin uzmanları bilir.  Şadırvanda takriben en az 10 adet musluk. Ve her musluğun üstünde  gerek Çanakkalede gerekse memleket uğruna  başka bir toprakta yatan şehitlerimizisin ismini sıralasak. Çeşmeden su içen her  insan bu çeşmeden  gönül ferahlığı ile su içme refahını  yukarıda adı yazan şehitlerimiz sayesinde olduğunu unutmaz. Tarihini, atasını unutan bir milletin yok olması an meselesidir. Şadırvanı yaptık, etrafı çim ve yeşil alan, gül bahçesi, insanların oturabilmesi için banklar.

Nasıl hayal ama? Güzel değil mi? Eğer sizlerde benim gibi düşünüyorsanız, kamuoyu oluşması için bu yazımı paylaşın lütfen. Bakalım , Bozkır halkı gerçekten böyle bir ihtiyaç duyuyor mu duymuyor mu, onuda öğrenmiş oluruz.


İzlenme: 632
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ