Ziyaretçi Defteri

Dereler Taşkından Korunurken,Yürek Pınarı Ne Olacak

21 Aralık 2012 Cuma 07:19
dereler-taskindan-korunurkenyurek-pinari-ne-olacak
D.S.İ Tarafından yaptırılan Hadim Korualan Kasabası Taşkın koruma inşaatının yapımına Hüseyin ÇELİK(Çelik İnşaat-Sarıveliler)tarafından hızlı bir şekilde devam ediliyor.Kısa süre önce Küçük Dere’nın temizlenme işi bitirilmiş,Garaj Köprüsünden başlayan duvar yapımı Korualan Lisesini geçerek,iki Derenin birleştiği yere kadar gelmiş durumdadır.Sonra,Mezar Köprüsünden başlayarak büyük Dere’nin temizliği bende kadar devam edecek.Arkasından duvar yapımı ve dez işi devam ederek,üç ay(90)günlük süre içerisinde de ihale şartnamesindeki yapılması gerekenler yapılarak hizmete arzedilecektir.Kasabamıza ve insanlarımıza hayırlı uğurlu olsun.
 Yetkililerden aldığımız bilgilere göre;İnşaatın yapım süresi 90 gün,Duvar yüksekliği 1.75 ila 1.90 metre arasında,Duvarların ara mesafesi Küçük Dere tarafı 3.00 m,Büyük Dere tarafı 4 metre,Duvarların enleri dolgu ile birlikte  bir buçuk metre,Zemin plakaç Taş döşemeli 40 cm. beton,Duvarların yüzeyi dezli ve üstü şapkalı olacak.Ayrıca,Duvarların üzerleri Demir korkulukla çevrilmiş olacak.
Şu an itibariyle yapılacak olan kısım;Garaj köprüsünden başlayarak Mezar köprüsüne,oradan da tekrar Köse köprüsüne kadar devam edecek.Köse köprüsünden yukarıya doğru 400 m için ve Garaj köprüsünden itibaren İnin önüne doğru 500 m.için ek ilave proje çalışması devam etmektedir.İnş. uygun görülür ve gerçekleşir ise,Önemsediğimiz ve özlemle beklediğimiz tam ve gerçek proje uygulanarak halkımızın istifadesine sunulma fırsatı tamamlanmış olacaktır.Aksi takdirde,proje yarım kalmış olacaktır.
Dere üzerinde çalışmalar devam ederken gördüğümüz bir acı manzara vardı.O da;YÜREK BUNARI!MIZ!..Yaşlı olanlarımız çok iyi bilir ve de devamlı hafızalarında tazelerler.Meşhur Yürek Pınarı hikayelerini,hatıralarını yeni nesil bilmesede,bizler çok iyi iliriz.Büyüklerimizin al şu testiyi,Yürek Pınarından ıslatıver gel dediklerini, bazen sert,bazen da esprili sözleri ve istekleri hâlâ kulaklarımızda çınlar durur.
Bu Yürek Pınarımız Dere inşaatının altında kaldı gitti.Bizleri ziyadesiyle üzdü.Ne olacak yılların Yürek Pınarı?Sadece anıları ilemi serinleyeceğiz derken,İnşaat yetkililerine sordum ve dedimki,Yürek Pınarımız bizler için çok önemli.Bu Pınarımız yok olup gidecek mi?dedim.
Sağolsunlar.Bizi rahatlatıcı ve serinletici bir cevap verdiler.Merak etmeyin ben onu her şeyini kendimden harcayarak Dut Ağacının altına güzel bir Pınar yapacağım.Hem İnsanlar faydalanacaklar ve hemde hayvanlarını sulayacaklar.Sevabına bende ortak olacağım dediler.Kendilerine güveniyorum ve bu güzel hizmeti bekliyorum.Şimdiden Allah razı olsun,hayırlarını kabul etsin.
Ayrıca;Derelerimizin üzerinde eskiden var olan ve varlıklarını devam ettirmeye çalışan kaynak ve Pınarlar ile de bizzahmet Belediyemiz ilgilensede,ister kendisi,isterse müteahhit ile müştereken çalışma başlatarak Müdürün evinin olduğu yerdekini,meşhur Ilıca Pınarını,Kavutçu’nun evinin altındaki kaynağı aynı duygular ile canlandırarak halkımızın hizmetine sunulmasını ve geçmiş anılarımızın canlı tutularak Su gibi önemli bir varlığa sahip olunmasını rica ederim.Hatıp.09.08.2012

Tüm fotoğraflar İçin Tıklayınız!!!
Reviewed by Adsız on 19:11 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.