Ziyaretçi Defteri

Hadim Düğün Salonunda İstişare Toplantısı Yapıldı

Hadim Düğün Salonunda İstişare Toplantısı Yapıldı

21 Aralık 2012 Cuma 09:28
hadim-dugun-salonunda-istisare-toplantisi-yapildi
Hadim Ak parti İlçe teşkilatı geçtiğimiz Cumartesi günü bilgilendirme toplantısı düzenledi.Toplantıya Konya milletvekili sayın Mustafa kabakçı,Konya İl başkan yardımcıları,Konya İl genel meclis üyeleri başkanı sayın Ali SELVİ,Ak Parti Hadim İlçe başkanı sayın Saffet DURAN ve İlçe yönetimi,Belediye başkanı sayın Ahmet HADİMİOĞLU,Belde başkanları ve vatandaşlar katıldılar.
Bilgilendirme toplantısının ana konusu:Hükümet tarafından hazırlanıp,Türkiye B.M.M.tarafından kabul edildikten sonra sayın Reis-i Cumhur tarafından onaylanan 6360 sayılı Büyükşehir yasasının halk adına yansıması nasıl olacak,mahalleye dönüşen belde İnsanları hizmetlerini nasıl ve ne şekilde alacak sağlık,ulaşım ve alt yapı hizmetlerinde bir aksaklık olup olmayacağı yönünde oldu.
İlk önce Ak Parti Hadim İlçe başkanı sayın saffet DURAN açılış konuşmasını yaptı.Sayın Saffet duran hoş geldiniz ve teşekkür konuşmasından sonra,Büyükşehir yasasının Ülkemize,Konyamıza ve İlçemize hayırlı olması dilek ve temennilerinde bulundu.
Daha sonra İl Genel Meclisi Başkanı sayın Ali SELVİ bey uzunca bir konuşma yaptı. Bu süreç yeni bir şey değildir.2005 Yılından beri devam etmektedir.Bu yasa ile birlikte Halk iradesi ile halka yapılacak hizmetin bütünleşmesi projesi sağlanmış olacak.Böylece; bir üst basamağa çıkılmış olacak ki;,Köy ile şehir farklılığı ortadan kaldırılmış olacaktır.Şehirde ne var ise,buralarda yani mahallelerde de o hizmetin olacağını,mevcut hak ve hizmetlerin korunarak hizmetlerin daha verimli olacağını israrla,üstüne basa basa vurguladı.Bu güne kadar Başkanlardan gelen plan ve projelerin kabul edilip uygulandığını ve bundan sonrada uygulanmaya devam edileceğini ifade etti.
Ancak ne hikmetse Korualan sulama projesi onaylandığı halde Korualan tarafından kabul edilmeyip geri gönderildi diyerek sitem etti.
Daha sonra Konya Millet Vekili sayın Mustafa KABAKÇI kürsiye gelerek,bu yasa onaylanmadan önce çeşitli toplantılar yapılarak karşılıklı sorular sorularak tartışıldığını,her şeyin ayrıntısına kadar konuşulduğunu,gerekli araştırmanın yapıldığını beyan etti.Ve devamla şöyle ilave etti.Kesinlikle ve katiyetle ifade ediyorum ki;sonuçta her şey daha iyi ve mükemmel olacak,hizmetler halkımızın ayağına gelerek anında ve daha güzel olacak dedi.
Büyükşehir ve ilçe belediyeleri, amatör spor kulüplerine nakdi yardım yapabilecek. Yurt içi ve yurt dışı müsabakalarda üstün başarı gösteren veya derece alan sporcuların yanı sıra teknik yönetici, antrenör ve öğrencilere belediye meclis kararıyla ödül verebilecek.
Bu belediyeler; sağlık, eğitim, kültür tesis ve binalarının yanı sıra mabetlerin de yapım, bakım ve onarımını sağlayacak.


Büyükşehir belediyelerinin bulunduğu illerde, kamu kurum ve kuruluşlarının yatırım ve hizmetlerinin etkin olarak yapılması, izlenmesi ve koordinasyonu, acil çağrı, afet ve acil yardım hizmetlerinin koordinasyonu ve yürütülmesi, merkezi idarenin taşrada yapacağı yatırımların yapılması ve koordine edilmesi, ilin tanıtımı, temsil, tören, ödüllendirme ve protokol hizmetlerinin yürütülmesi, ildeki kamu kurum ve kuruluşlarına rehberlik edilmesi ve bunların denetlenmesini gerçekleştirmek üzere valiye bağlı olarak Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı kurulacak.
Başkanlık afet yardım, acil çağrı, yatırım izleme, rehberlik ve denetim strateji ve koordinasyon ile idari müdürlükler kurabilecek.
Tüm acil çağrıları karşılamak üzere Büyükşehirler de başkanlık bünyesinde, diğer illerde ise valilikler bünyesinde 112 acil çağrı merkezleri kurulacak
Böylece; bu merkezlerin sorumluluk alanında yangın,su ve kanalizasyon arızaları,karla mücadele  gibi durumlarda 20-30 dakika da , en geç bir saat içinde sonuç alınacağı belirtildi.
Son olarak soru ve cevaplara geçildi.Korualan Kasabasından katılan Halil ŞİMŞEK,söz alarak şöyle sordu;ulaşım daha iyi sağlanacak deniyor,Kasabamıza has Belediyemiz tarafından uygulanan Arpalık,Yenice ve Sugözü mevkilerine yaz aylarında sefer yapan uygulamada devam edecekmi,beş yıllık harç ve vergi muafiyeti mahalle olan Kasabalarımızda da uygulanacak mı dedi.Aldığı cevap evet aynen bu haklardan yararlanacaksınız olunca Korualan halkı adına rahatladık.Ayrıca;İl Genel Meclis Başkanı sayın Ali SELVİ’nin ‘’Korualanlılar sulama projesini ne hikmetse geri gönderdiler’’sitemine açıklık getirilmesi yönünde söz alıp,Hayır sayın başkan,Korualan halkı bu projeyi istiyor,yalnız yetkililer bu proje hakkında bilgilendirme yapmadığı gibi ,bu suyun başka mevkilere de götürüleceği yönünde siyasi olarak propağanda yaptılar.Bunu da Belediye hopörlerinden halka duyurunca Halkımız karşı çıktı.Aslında projeye değil,ellerindeki suyun başka yerlere götürülmesine karşı çıktılar diyerek,sizler yetkililer ile birlikte gelin ve halkımızı bilgilendirin karşı çıkılmaz dedi.Sayın başkan da geleceklerini ifade etti.
Ancak ne olduysa bundan sonra oldu,Korualan Belediye başkanı İbrahim AKMAZ.toplantı sonrası kalabalığın içerisinde Halil ŞİMŞEK’in üzerine doğru yürüyerek ‘’SENİNLE SEÇİME ALTI AY KALA HESAPLAŞACAĞIZ’’ diyerek tehdit etti.Araya giren arkadaşlar vasıtasıyla dağılındı.Neden hesaplaşacağım dedi merak konusu.Her halde bu hesaplaşmayı yargı çözer.
Büyükşehir yasasının Ülkemize,Konyamıza ve bölgemize hayırlı ve uğurlu olmasını diler,yasa gereği uygulama merkezlerinin adalet ve hakkaniyet içerisinde çalışmalarını Cenab-ı Hak’tan şimdiden niyaz eder başarılar dilerim.Hatıp.08.12.2012
Hadim Düğün Salonunda İstişare Toplantısı Yapıldı Hadim Düğün Salonunda İstişare Toplantısı Yapıldı Reviewed by Adsız on 00:55 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.