Ziyaretçi Defteri

Yerli Malı Haftası Kutlandı

Yerli Malı Haftası Kutlandı

21 Aralık 2012 Cuma 09:30
yerli-mali-haftasi-kutlandi
Yerli malı haftası olması nedeniyle bu gün Hadim İlçesi Korualan İlköğretim ve Lisesinde Yerli malı etkinlikleri kutlandı.Korualan İlköğretim Okulunda diğer sınıflar dershanelerinde kendi aralarında evlerinden getirdikleri yerli malı yiyecekleri ortaklaşa yiyerek,1nci sınıf Öğrencileri ise,Velileriyle birlikte sınıflarında karşılıklı oturup yemek yiyerek kutladılar.
 Hadim-Korualan çok proğramlı lisesinde yerli malı haftası kutlamaları çerçevesinde de bazı etkinlikler yapıldı.Bu cümleden olarak kermes düzenlendi ve Öğrencilerin ara karneleri veliler ile yapılan toplantıda kendilerine verilerek Öğrencilerin durumları ile bire bir hem görüşme imkanı elde edilmiş oldu ve hem de velilerin evlerinde hazırlamış oldukları el emeği,göz nuru yerli malı ürünleri Öğretmen,Öğrenci ve veliler birlikte yiyerek kutlamış oldular.Bu arada isteyen Öğretmen ve veliler bağış kutusunu da boş bırakmadılar.
Bu etkinlikler de emeği geçen Öğretmen,veli ve Öğrencilerimize teşekkür eder,Yerli malı haftası kutlamalarının Ülkemiz ve Kasabamıza hayırlar getirmesini dilerim.Hatıp.12.12.2012
Yerli malı haftasının anlam ve önemi hakkında geçmişe bir göz atalım az da olsa bilgi edinmeye çalışalım:
Sevgili Arkadaşlar!  (Alıntı)
Önce Birinci Dünya Savaşı, sonra da Kurtuluş Savaşı, ülkemizin bütün kaynaklarını tüketmişti. Yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti, ekonomik yönden çok kötü bir durumdaydı. Sanayi kuruluşumuz hemen hemen hiç yoktu. Tarıma elverişli alanların ise çok azı ekilebiliyordu. Tarımla uğraşan köylüler yoksuldu. Hem kaldı ki, peş peşe girdiğimiz savaşlar tarım yapacak genç nüfusu tüketmişti. Bir çok ürünü yabancılardan almak zorunda kalmıştık.
Bu yokluk günlerinde Atatürk ve arkadaşları, kendi kendimize yetecek bir ekonomiye sahip olmak arzusundaydılar. Yabancı mallar yerine, kendi ürettiklerimizle yetinmenin gereğini halka anlatmak istiyorlardı. 12 Aralık 1929 günü zamanın başbakanı İsmet İnönü, Millet Meclisi’nde yaptığı bir konuşmada, yerli malı kullanmanın öneminden ve tutumlu olmaktan bahsetti. Okullarımız, 1946 yılından itibaren 12 Aralık’la başlayan haftayı Yerli Malı Haftası olarak kutlamaya başladılar. 1983 yılında bu haftanın adı, Tutum Yatırım ve Türk Malları Haftası oldu.
Bu hafta süresince, tutumlu olmanın, yatırım yapmanın ve yerli malı kullanmanın önemi anlatılır. Aşırı harcamaya savurganlık, bundan kaçınmaya da tutum diyoruz. Tutumlu olma alışkanlığı küçük yaşlarda başlar. Paranın kâr amacıyla bir mala yatırılmasına ise yatırım denir.


Yabancı mal alırken, verdiğimiz paranın bir daha geri gelmeyeceğini düşünmeliyiz. Bu nedenle, elimizden geldiği ölçüde Türk Malı kullanmalıyız. Yabancı ülkelere para akışını önlemede, Türk Malı kullanmanın önemi büyüktür.
Saygılarımla…
Yerli Malı
Yerli yemiş yiyelim
Yerli kumaş giyelim.
Ülkemizin malları
Sağlam olur bilelim.
Başka ulustan alma
Sakın alıp kullanma.
Dışarıdan gelen mallar
Yararlı olur sanma.
Yabancının malını
Gitsin başkası alsın.
Şaşırma hiç yolunu
Paramız yurtta kalsın.
Yerli Malı Haftası Kutlandı Yerli Malı Haftası Kutlandı Reviewed by Adsız on 00:58 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.