Ziyaretçi Defteri

Alanya (Alâiye) Damlataş Mağarası ve Özellikleri

Alanya (Alâiye) Damlataş Mağarası ve Özellikleri

10 Şubat 2013 Pazar 13:07
alanya-aliye-damlatas-magarasi-ve-ozellikleri
Antalya’ya bağlı Alanya’nın bir kilometre uzağındaki Damlataş Mağarası son zamanlarda astımlı hastaları tedavi edecek özellikleriyle tanındı. Zengin bir tarih ve tabiat manzarası içine yerleşen mağara kayalık ve sarp bir burunun ucunda bir kumsalın gerisindedir.
  Mağara, içinde kovuklar halinde devam eden bir yolun nihayetindeki zemini kumlu bir boşlukta sona erer. Burası adeta mağaranın hastanesidir. Astımlı hastalar bu sıcak ve rutubetli hava içinde, günde iki saat olmak üzere, 21 gün kalarak kür yaparlar.
Mağaraya ilk hasta 1 Eylül 1954 yılında kabul edilmiştir. Mağaraya gelen hastalar üzerinde yapılan ilk incelemelere göre en iyi sonuçlar 40 ila 60 yaş arasındaki hastalar üzerinde elde edilmiştir. Buna karşılık hastalıkları on yılı aşmış kimseler fazla fayda görmemişlerdir.
 Damlataş Mağarası,1948 yılında Liman inşaatında kullanılacak Taş için ocak açılması sırasında tesadüfen bulunmuştur. Mağara,Tarihi yarımadanın batı kısmındadır.Mağaradaki sarkıt ve dikitlerin M.Ö.10.000-15.000 yılları arasında meydana geldiği sanılmaktadır.

Mağaraya sarkıtlardan damlamaya devam eden su damlaları nedeniyle ‘’DAMLATAŞ’’adı verilmiştir.


Turizm açısından İlçenin tanıtımına katkıda bulunan Mağara, büyüleyici güzelliğinin yanı sıra astım hastalarına iyi gelen havasıyla ünlüdür.

Çok sayıda sarkıt ve dikitlerin eşsiz bir görüntü verdiği mağaranın sıcaklığının 22.3 C, nisbi  rutûbetinin %98,hava basıncının 760  mm olduğu,havasında bol miktarda asit-karbonik olduğu bilinmektedir ve havası yaz kış değişmez.

İnsanlığın hizmetine sunulmasında büyük hizmetleri olan merhum Galip DERE yi rahmetle anıyoruz.10.02.2013
Alanya (Alâiye) Damlataş Mağarası ve Özellikleri Alanya (Alâiye) Damlataş Mağarası ve Özellikleri Reviewed by Adsız on 01:37 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.