Ziyaretçi Defteri

DEDELERİMİZİN SAVAŞTIĞI YERLERDEYİZ

DEDELERİMİZİN SAVAŞTIĞI YERLERDEYİZ

02 Nisan 2013 Salı 20:51
dedelerimizin-savastigi-yerlerdeyiz
. Sayın Hüseyin GÜDER beyin 4.sünü düzenlediği Çanakkale Gezisine katılmanın gururunu yaşadık
 Doğal ve kültürel değerlerin yanı sıra,dünya savaş tarihi açısından büyük önem taşıyan ve Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki Türk ordu birliklerinin Dünya’yı şaşırtan cesaret ve kahramanlıklarının sergilendiği Çanakkale Savaşları’nın izlerini ve anılarını korumak amacıyla 1973 yılında Milli Park ilan edilmiş olan, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, Çanakkale İlimizin en önemli gezi yerlerinden birisidir.
 Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, Çanakkale ili sınırları içerisinde, Gelibolu yarımadasının güney ucunda, Eceabat ilçesinin hemen hemen tamamını kapsayan ve Çanakkale Boğazı'nın Avrupa yakasında 33.000 hektarlık bir alanı içeren büyük bir parktır. 1973'te kurulmuş olup, Birleşmiş Milletler Milli Parklar ve Koruma Alanları listesinde yer almaktadır.
 Parkın kara sınırlarını; Gelibolu Yarımadası’nın Saroz Körfezindeki Ece Limanı ile Çanakkale Boğazı’nda yer alan Akbaş İskelesi arasında çizilecek bir hat oluşturur. Seddül bahir Köyü çevresindeki Tekke ve Hisarlık Burunları, Ertuğrul, Morto, İkiz koyları, Alçı tepe, Kereviz dere, Zığın dere ile kuzeydoğuda yer alan Arı burnu, Conk bayırı, Koca çimen, Kanlı sırt, Anafartalar ve Suvla koyları, savaşın cereyan ettiği başlıca alanlardır.
Çanakkale Savaşları sırasında büyük cesaret göstererek şehit olan birlikler ve şahıslar adına bugün Gelibolu Yarımadasında çok sayıda şehitlik vardır.Her biri ayrı bir kahramanlık örneği olan bu şehitliklerin en önemlisi Morto Koyu’nda, Hisarlık tepe üzerinde tüm şehitlerimizin anısına 19 Nisan 1954′te temeli atılmış 20.08.1960 tarihinde biten ÇANAKKALE ŞEHİTLER ABİDESİ dir. Gelibolu Yarımadası üzerinde, Çanakkale Savaşlarında hayatlarını kaybeden yabancı askerler için de anıt ve mezarlıklar vardır.
 Çanakkale Savaşları’nda hayatını kaybeden 500 bin gencin anısına dikilen anıtlar, şehitlik ve mezarlıklarla Çok acı  bir savaşı gözler önüne seriyor. Yarımadadaki savaş kalıntılarını görenler, savaşın acısını ve dehşetini hissederek, duygu dolu anlar geçiriyorlar.
Şahsen bendeniz şimdiye kadar sürekli ziyaret etme istek ve arzusu olmasına karşın bir türlü ziyaret gerçekleştirme imkanım olmamıştı. Ancak!tüm şartları zorlayarak ecdadımızın özellikle kendi dedemin(Halil) şehâdet şerbetini içtiği,her karış toprağını kanları ile suladığı yerlere varmanın gururunu bizzat  yaşadım.Ecdadımızın kan döktüğü yerlerde Göz yaşı döktüm. 
Sayın Hüseyin GÜDER arkadaşımızın düzenlemiş olduğu bu gezide, gezimize katılanlarla  bütün şehitlerimizin aziz ruhlarına “ Çok değerli hocalarımız  MUSTAFA ERK ve AHMET ÖZTÜRK’ÜN  okumuş oldukları  Kuran-ı Kerim ,Yasin-i  şerif ve göz yaşlarımızla okumaya çalıştığımız dualar zinciri ile  içimizdeki vatan sevgisini besleme ve büyütme gayretini açığa çıkardık. Bütün şehitlerimizin ruhları şad olsun.
Bu güzel gezi esnasında Fotoğrafladığım manzaraları sizler için paylaşıyorum.İyi seyirler.Hatıp.24.03.2013
DEDELERİMİZİN SAVAŞTIĞI YERLERDEYİZ DEDELERİMİZİN SAVAŞTIĞI YERLERDEYİZ Reviewed by Adsız on 17:14 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.