Ziyaretçi Defteri

ZİRVEİKELAM.COM HADİM’DEYDİ

ZİRVEİKELAM.COM HADİM’DEYDİ

09 Nisan 2013 Salı 22:02
zirveikelamcom-hadimdeydi
Hadim, hakkında ansiklopedik bilgi:
 Hadim: Konya ilinin bir ilçesidir. Konya merkezine yaklaşık olarak 125 km. uzaklıkta bir ilçedir. Ulaşım: Hadim Belediyesinin sabah ve akşam karşılıklı Hadim-Konya seferleriyle düzenli sağlanmakta,ayrıca;Minibüs kooperatif birliği ile saat başı seferleriyle yaklaşık 1.5-2 saat sürmektedir.
Eğitim:Selçuk Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu ile Eğitim ve Öğretime devam edilmektedir.Yüksek okulda öğrenci sayısının artmasıyla Konya’ya değişik şirketler saat başı minibüs ve büyük taşıma araçları kaldırmaktadır.
Nüfusu: merkezde 3-4 bin toplamda ise 20 bin kadardır.Hadim İlçesinin Taşpınar,Armağanlar,Hocalar,Aşağıhadim adlarında dört mahallesi vardır.İlçe merkezi Taşpınar Mahallesinde kuruludur.Okur yazar oranı yüksektir.
Kırsal olduğu için büyük kentlere göç verir.Zengin doğal kaynaklara sahiptir.Yaz kış batısındaki Geyik Dağında (2900 m)kar vardır. Mahallelerin yaylaları ünlüdür.Örneğin Hocalar Mahallesinin Ballıca.Kelteş,Şamlıca, Kızılkuzluk, Küçükçal, Kavaklar,...Şimdilerde hem mahalle hem yaylalar insansızlıktan insana hüzün vermektedir.
Konya ilinin genel arazi karakteristiğini göstermez.Ortalama rakım 1500 m.dir. Önemli beldeleri Dedemli,Korualan,Bademli,Bolat,Bağbaşı dır. İlçe adını bu bölgede yaşamış ünlü tasavvufçu Hz. Hadimi' den alır.(Kamil odur ki;Koya her yere bir eser,Eseri olmayanın yerinde yeller eser.)sözü ünlüdür.
Hadim son yıllarda (2000 yılından sonra) kirazı ile ünlenmektedir. İlçede 2 yıllık yüksek okul,endüstri meslek lisesi,Hadim (Çok Programlı) Lisesi vardır. Sosyal olanaklar bakımından zengin olduğu fazlaca söylenemez.Bahar,yaz ve sonbaharda her yer piknik alanıdır.Kış Aylarında kar üzerinde gezinmek,Kar Topu oynamak,kayak yapmak isteyenler için elverişlidir. -Çay bahçesi,İnternet cafe,Cafe,Kapalı Halı saha,Öğretmen Evi,Kütüphane Kız ve Erkek Öğrenci Yurtları,Belediye Oteli İlçenin sahip olduğu sosyal imkanlardır.Hatıp.09.04.2013 
ZİRVEİKELAM.COM HADİM’DEYDİ ZİRVEİKELAM.COM HADİM’DEYDİ Reviewed by Adsız on 17:21 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.