Ziyaretçi Defteri

Kiraz sezonu sona yaklaştı

Kiraz sezonu sona yaklaştı

15 Temmuz 2013 Pazartesi 00:03
kiraz-sezonu-sona-yaklasti
Korualan Kasabası Karakovan Balı ile meşhur olduğu gibi;Kiraz’ı ile de meşhurdur.
 Şirin Kasabamız Korualan (Gezlevi) Kasabası naturel Karakovan Balı ile meşhur olduğu gibi,ihracata dönük Ziraat 900 Kiraz yetiştiriciliği ile de çok meşhurdur.Bölgesinde tutulur.Sert,sulu ve aroması gayet hoştur.
Manavgat İlçesinde mukim kardeşim Mehmet ŞİMŞEK ve sevgili yeğenlerim tam Kiraz sezonu geldiklerinden kendilerini Kiraz toplamaya götürdüm.İşin içinde olmamalarına rağmen Kiraz toplama hususunda gayet becerikliydiler.
Kiraz sezonu;iç piyasa:Bir ,bir buçuk TL.den,İhracatlık Kiraz:Üç ila dört buçuk TL.den başladı.Kiraz yetiştirmesi zor olduğu kadar,Toplaması da zordur.Esasen daha zor olan tarafı ise;Tüccara satmasıdır.Müstahsilin birleşerek bir Kooperatif çatısı altında toplanmaması sonucu her bir müstahsil bire bir kendisi pazarlık ederek satmak zorunda kalınca,alıcı da az olunca;alıcının dediği oluyor ve genellikle Kiraz üreticisi her zamanki gibi kaybeden taraf oluyor.
İnşallah ileriki Yıllarda durumlar düzelir, Kiraz müstahsilinin de yüzünün güldüğü güzel günler gelir.Hz. Allah yar ve yardımcımız olsun.Hatıp.14.07.2013
Kiraz sezonu sona yaklaştı Kiraz sezonu sona yaklaştı Reviewed by Adsız on 11:09 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.