Ziyaretçi Defteri

Korualan –Belen Mescidi Yenilendi

Korualan Kasabası Belen Mahallesi Mescidi Yenilendi. Yıllardır Belen Mahallesi halkının ibadet etmesine katkısı olan Mescid,eski ve dar olması hasebiyle ihtiyaca tam cevap veremiyordu.Bayram YEŞİL  ve İman Hüseyin ÇAKMAK hoca efendinin önderliğinde Cami cemaatı ve Korualan halkımızın destek ve yardımları ile yapım ve onarımına başlanılmış olup,kaba inşaatı bitirilmiştir.
Dış ve iç sıvası yapılacağından hayırsever vatandaşlarımızın yardımlarına acilen ihtiyaç vardır.Allah şimdiden yapacağınız yardımları kabul etsin. 
Cami Yapmak Ve Yaptırmak:Camiler ALLAH'ın inayet ve rahmetinin, feyiz ve ikramının bolca tecelli ettiği kutsal yerlerdir. ALLAH'ın varlığını ve birliğini kalbden dile, dilden dış organlara en anlamlı şekilde aktaran mü'minlerin birleşip bütünleştiği en önemli mezkezlerdir. Ruh ve bedenin terbi­ye edilip olgunlaştığı ilâhî mektepler; İslâm kültürünün gönüllere ve kafalara işlendiği en mükemmel akademilerdir. 
O bakımdan İslâm'da mabedin yeri çok büyük, önemi kelimey­le anlatılamıyacak kadar kapsamlıdır. Rasûlüllah (a.s.) Efendimiz, küfürün ve şirkin zulmünden kurtulup Medine'ye hicret ettiğinde henüz şehre girmeden Küba dolaylarında ilk iş olarak bir mescid yap­tırdı ve ilk cumayı da orada kılarak cami ve mescidsiz bir müslüman beldesinin, içinde incisi bulunmayan sedefe benzediğine işaret­te bulundu. 
Tarih boyunca İslâmiyeti ayakta tutan, dinden kaynaklanan ilim ve irfanı yaygınlaştıran ve nesilden nesile ulaştıran vasıtaların ba­şında cami ve mescid gelmektedir. 

Bu sebeple ilim adamları ve müctehit imamlar cami konusuna ağırlık vermiş ve müstakil bablar meydana getirmişlerdir. 

İlgili hadîsler: 
Osman b. Affan (r.a.)'den yapılan rivayette, şöyle demiştir: Resûlüllah (a.s.) Efendimiz'den işittim, buyurdu ki:"Kim bir mescid (cami) yaparsa, ALLAH onun için o mescidin bir mislini Cennet'te yapıp hazırlar
İbn Abbas (r.a.)'dan yapılan rivayette, Resûlüllah (a.s.) Efendimiz'in şöyle buyurduğunu söylemiştir:"Kim ALLAH için, isterse bağırtlak kuşunun kendi yumurtası için yapmış olduğu yuva kadar olsun, bir mescid yaparsa, ALLAH Cennet'­te onun için bir ev yapar.
Hz.Allah yaptığımız ve yapacağımız cümle hayır ve hasenatımızı makbul eylesin.26.10.2013

   FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ!!!


Korualan –Belen Mescidi Yenilendi Korualan –Belen Mescidi Yenilendi Reviewed by Adsız on 13:25 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.