Ziyaretçi Defteri

TOROSLARIN GEZGİNLERİ TAŞKENT SAZAK YAYLASI TAŞ EVLERİNDE..

Bu gün 3.Bayram Pazartesi.Gezi arkadaşlarımız Hasan Sayın,Mustafa Taşdemir,Hidayet İnal Mustafa Özgün ve bandeniz Halil Şimşek Taş Evleri görmek ve siz saygıdeğer ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacı ile Yaylaların yolunu tuttuk.
Taşkent İlçesinin Sazak Yaylasında bulunan ve çok eski tarihe dayanan,vaktiyle kullanılan,kullanımıda gayet sağlıklı olan Taş Evlerin bulunduğu obaya vardık.Bazıları yıkılmış olsa da,bir çoğunu zamanın eskitemediği Taş Evleri gezi arkadaşlarım ile inceleme fırsatı buldum.
Ortaya çıkan çarpıcı gerçek şöyle;Her tarafı taş.Taşların birbirine bağlantısı kemer usulü.Bağlantı malzemesi olarak Çamur,Kireç ,Beton gibi madde ve malzemeler mevcut değil.Ustasının kendine has maharetini sergilediği,kışın sıcak ve yazın ise serin bir ortam sağlayan birbirine giren taşlardan yaılmış sağlıklı bir şahaser.
Yaylada yaşayan göçebeler hem kendilerinin ve hemde hayvanlarının yavrularını barındırdıkları barınak ve yapılar aynı usul ile yapılmış Taş Evler veya yapılardır.Hatta Tavuk kümesleri bile sade taştan yapılmış barınaklardır.

Taşkent Sazak Yaylasından sonra Hadime gelirken yolumuzun üzerindeki Mernek Yaylasına ve orada bulunan kış ve bahar sularının battığı mağaraya girdik ve sizler için içerisinden görüntüler aldım.Umarım beğenirsiniz.İyi seyirler.Hatıp.06.10.2014Tüm Fotoğraflar İçin Tıklayınız!!!

TOROSLARIN GEZGİNLERİ TAŞKENT SAZAK YAYLASI TAŞ EVLERİNDE.. TOROSLARIN GEZGİNLERİ TAŞKENT SAZAK YAYLASI TAŞ EVLERİNDE.. Reviewed by Adsız on 14:26 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.