Ziyaretçi Defteri

HASTA VE YAŞLILARI ZİYARET ETMEK LAZIM

Yüce Dinimiz İslam’ın icap ve gereksinimlerinden biri de, hasta ve yaşlılarımızı ziyaret etmektir. Bir kimseyi görmeye gitmek. İslâm; Müslümanları  birbirlerinin  kardeşleri olarak ilan etmiş ve onların birbirlerini sevip saymalarını, yardımcı olmalarını emretmiştir. İnsanlar arasında sevginin yerleşmesine yardımcı olan en önemli sebeplerden birisi    ziyaretlerdir.  Bu bakımdan İslâm ziyaretlere büyük önem vermiştir.
Sevgili Peygamberimiz bir çok Hadis-i şeriflerinde hasta ve yaşlıların ziyaret edilmesi gerektiğini, karşılığında ise, Allah tarafından manevi ecir ve mükafat ile ödüllendirileceğini bildirmiştir.
Hasta veya diğer ziyaretler, sevgi ve güven duyguları gelişen, bireyleri, birlik ve beraberlik içinde yaşayan toplumların doğmasına sebep olur. Müslümanlar, ziyaret yolu ile birbirlerini daha yakından tanımak imkânını bulurlar. Sakıntılarını, problemlerini öğrenirler. Pek çok konuyu aralarında görüşüp, birlikte karar verme imkânına sahip olurlar. Toplum içinde yalnız olmadıkları duygusunu kazanır ve geleceğe ümit ve güvenle bakarlar. Sevinç ve üzüntülü anlarında çevrelerinde  gördükleri  kardeşleri, onlar için huzur kaynağı olur.
Bu gün mahallemizde bulunup rahatsız olduğu için Cami ve cemaata çıkamayan Ali TEKE(Tekçi Ali) abimi ziyaret maksadı ile evden çıktım ve ziyarette bulundum. Maşallah çok iyiler.Gelişimden dolayı çok memnun oldular.
İkindi namazından önce Kurs hocalarında İbrahim KOCAOĞLU telefon etti. Namaz sonrası  ziyaretine geleceğiz, müsaitmisin dedi.Memnuniyetle diyerek kabul ettim.Arkadaşları ile birlikte ziyarete gelen İbrahim hocam ve diğerleri ziyadesiyle beni memnun ettiler.Allah da onlardan razı ve memnun olsun.
Ziyaretin önemi ile alakalı hadis-i şerifler:
** Hz. Peygamber bir hadisinde; Allah için bir hastayı veya bir müslümanı ziyaret eden kişinin Cennetteki yerini hazırladığını haber vermiştir (Tirmizî, Birr 64).
**Hasta ziyareti sünnettir. Hastanın bakacak kimsesi yoksa vacib-i kifaye olur. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
(Müslümanın, Müslüman üzerinde beş hakkı vardır: Selamını almak, hastalanınca ziyaret etmek, cenazesine gitmek, davetine icabet etmek, aksırıp da elhamdülillah dediği zaman, yerhamükallah demektir.) [Müslim]
**(Kim bir hastayı ziyaret ederse, dönünceye kadar Cennet bahçesi içerisindedir.) [Müslim, Tirmizi, İ. Ahmed]
**(Sünnet uygun abdest alıp, hasta olan Müslüman kardeşini, Allah rızası için ziyaret eden yetmiş yıllık yol mesafesi olan Cehennemden uzaklaşır.) [Ebu Davud]
**(Sırf Allah rızası için, arkadaşını veya bir hastayı ziyaret eden için, Allahü teâlâ buyurur ki: Ne güzel ettin. Cennette kendine bir köşk hazırlamış oldun.) [Buhari]

Ziyaretler, dünyevî kazançla birlikte uhrevî faydayı da temin eder ki, bu da Allah rızasına ulaşmaktır. Rasûlüllah şöyle buyurmuştur:
"Aziz ve Celil olan Allah kıyâmette":-Ey Âdemoğlu! Ben hasta oldum da sen beni ziyaret etmedin!   buyurur.  Kul:-Ya Rabbi! Sen âlemlerin Rabbi olduğun halde ben sana nasıl hasta ziyareti yapabilirim? diye sorar. Allah:-Sen bilmez misin ki, benim filanca kulum hasta olmuştu da sen onu ziyaret etmemiştin. Yine bilmez misin ki eğer sen onu ziyaret etseydin, muhakkak beni onun yanında bulacaktın (yani, benim sevabımı ve ikramımı onun yanına bulacaktın) buyurdu" (Müslim, Birr vasıla, 43).

Allah bizleri bir birlerini ziyaret edenlerden etsin. Ziyaretlerimizi kabul etsin.Hastalarımıza şifalar versin.Birlik ve beraberlik içerisinde olup,Ülkemizi iç ve dış düşmanların hile ve tuzaklarından korusun.Hatıp.10.01.2015
HASTA VE YAŞLILARI ZİYARET ETMEK LAZIM HASTA VE YAŞLILARI ZİYARET ETMEK LAZIM Reviewed by Adsız on 08:40 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.