Ziyaretçi Defteri

HADİM KORUALAN MAHALLESİNDE KAN BAĞIŞI YAPILDI

Kızılay Konya şubesi Kan bağışlarını toplama kampanyası ekibi bugün Hadim Korualan mahallesinde Korualan ÇPL Binasında Kan bağışında bulunan bağışçıların kanlarını topladılar.
Sabah saat 11.30 da başlayan kampanya saat 16.00 ya kadar devam etti.Bay ve bayanların kampanyaya katılımlarının yüksek oluşu,Kızılay kan toplama ekibini memnun etti.Güler yüzlü ve özveri ile görevlerini ifa eden Dr. Naim Hikmet KALKAN,Flebetomist.Mustafa ULUYÜKSEL,Yasin POLAR,Yaşar KAYA  dan müteşekkil ekip ten de Korualan halkı memnun oldu.
Kan vermenin bir  çok hayat kurtarabileceğinden yola çıkarak, 'Kan ve can ver' sloganıyla yola çıkan Kızılay yetkilileri, küçük bahanelerle kan vermekten kaçınılmaması gerektiğine dikkat çekti. Ve 18-65 yaş arası, önemli bir sağlık problemi olmayan ve 50 kilogram üzerinde her bireyin kan verebileceği belirtildi.
Bağışlayacağınız kanla belki de kaza geçirmiş ya da ameliyat olan bir insanın hayatını kurtaracaksınız... Kan bağışı insani bir yardım olmasının yanı sıra kendi sağlığınız için de çok faydalıdır. İşte kan bağışının başlıca faydaları;
Kan vererek Kemik iliğinin yağlanmasın önlenir ve kan yapımı canlı tutulur.  Verilen kanın yerine, anında vücuttan genç hücreler kan dolaşımına katıldığı için, bağışçı daha dinç ve canlı olur.  Kandaki yüksek yağ oranı düşer. Kan bağışlayan kişide baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon, yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesinde çok büyük katkısı olur. Kan bağışçısı her kan verdiğinde: AIDS ,   Hepatit B , Hepatit C , Sifiliz taramasından da geçmiş olursunuz. Aynı zamanda Kan grubu taramasından ücretsiz olarak yararlanırsınız. Kan bağışı onurlu bir davranıştır. Trafik kazasında yaralanan bir kimsenin, kan uyuşmazlığı olan bir bebeğin, kan bulunmazsa ölecek bir hastanın sizin verdiğiniz kanla kurtulmasının, size verdiği manevi duygu ölçüsüzdür. Bağışınız çok insancıl ve onurlu bir davranıştır.
Bu onurlu davranışı Korualan halkı yaşamıştır. Kampanya müddetinde yetkililer tarafından 51 Ünite kan toplanmış olup,bunlardan 38 kişi bay,13 kişi ise bayan.Ayrıca 6 kişi de Kan verme şartlarına uymadığı için ret edilmiştir.Kapanma süresinde gelen üç kişi de kan veremeden geri dönmüştür.
KIZILAY KO NYA ŞUBESİ MERKEZİNDEN KORUALAN HALKININ OLUMLU TALEBİ ŞÖYLEDİR:
 Korualan da yılda bir kere gerçekleştirilen kan toplama faaliyetinin en az yıla iki sefere çıkarılması, Kan alma ameliyesi esnasında Bayanlar için perde ile bölünmüş bir bölüm oluşturulması bayanlarımızın rahatlıkla iştirak etmelerine vesile olacaktır.


Kıızalay Şubesi yetkililerinin Korualan halkına kampanyaya verdikleri destek sebebiyle teşekkür ettiklerini arzederken; Yukarıda adları zikredilen değerli ekibe,kampanyaya katılarak kan bağışında bulunan saygı değer bağışçılara ve Okul binasında bu hizmetin gerçekleştirilmesi için okulun bir bölümünü tahsis eden Okul idaresine teşekkürlerimi ifade ederim.Hatıp.09.02.2015


HADİM KORUALAN MAHALLESİNDE KAN BAĞIŞI YAPILDI HADİM KORUALAN MAHALLESİNDE KAN BAĞIŞI YAPILDI Reviewed by Adsız on 11:52 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.