Ziyaretçi Defteri

HADİM-KORUALAN’DA AREFE GÜNÜ KABİR ZİYARETİ

HADİM-KORUALAN’DA AREFE GÜNÜ KABİR ZİYARETİ

Hadim-Korualan mahallesinde her yıl Dini Bayramların arefesinde Öğle Namazından sonra Kabristana gidilerek Kur’an-ı Kerim okunur ve Dua edilir.Bu güzel adet muntazaman uygulanır.
 Korualan Mahallemizin güzel aynı zamanda eski adetlerinden Arefe günü Öğle Namazını müteakıp hep birlikte;İmam efendiler tüm cemaat çoluk çocuk topluca Kabristana giderek geçmişlerimizin ruhlarına Kur’ân-ı Kerim,Salavat,Dua okuyarak hediye edilir.
Bizlerde;on bir Ayın sultanı Ramazan-ı şerif de Oruçlarımızı tuttuk,ibadetlerimizi yaptık,Zekat Fitre ve yardımlarımızı hak sahiplerine ulaştırmaya çalıştık.Bütün bu hasenatın mükafatı olan Bayram arefesinde de ölmüşlerimizi unutmayarak onların ruhlarına Bayram hediyesi olarak göndereceğimiz Kur’ân-ı Kerim,Salât-ü Selamı okumak için de Kabristanı ziyarete gittik.
Arefe Gününün Fazileti
"Günlerin en faziletlisi arefe günüdür. Faziletçe cumaya benzer. O, cuma günü dışında yapılan yetmiş hacdan faziletlidir. Duaların en faziletlisi de arefe günü yapılan duadır.
Hazreti Aişe (ra) anlatıyor:
"Allah, hiçbir günde, arefe günündeki kadar bir kulu ateşten çok azat etmez. Allah mahlukata rahmetiyle yaklaşır ve onlarla meleklere karşı iftihar eder ve:

Bu vesile ile bizlerde bu gün kabristanda toplanarak; Kur’ân-ı Kerim okundu.Salât-ü Selam söylendi.Topluca Dua edilerek geçmişlerimize hediye edildi. .İşte bu gün 17.07.2015 Cuma Arefesinde de bu yapılmıştır. Allah kabul etsin,ölmüşlerimizin  ruhlarını haberdar etsin.Bu güzel geleneğimize iştirak eden ve uzaktan yakından,sıladan ve gurbetten burada,Korualan mezarlığında toplanıp biraraya gelen tüm halkımızın fotoğraflarını sizler için çektim.İyi seyirler.Hatıp.17.07.2015
Tüm Fotoğraflar İçin Tıklayınız..!!!

HADİM-KORUALAN’DA AREFE GÜNÜ KABİR ZİYARETİ HADİM-KORUALAN’DA AREFE GÜNÜ KABİR ZİYARETİ Reviewed by Adsız on 16:13 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.