Ziyaretçi Defteri

HER YÖNÜYLE HADİM BEYRELİ BARAJI

HER YÖNÜYLE HADİM BEYRELİ BARAJI

         Bu gün 05 Eylül 2015 Cumartesi arkadaş ve akrabalardan Şimşek ve Sayın Aileleri; piknik, gezi, eğlence ve yardımlaşma adı altında Hadim-Beyreli Barajı çevresinde bir araya gelerek tabir caiz ise, felekten bir gün çaldık.
          Bu şahane gezi, ikram ve yardımlaşmayı haftalık bir günlük tatilini kendi keyfine değil de, bizlere ayıran sevgili Hasan Sayın ustama borçluyuz. Kendisine can-ı gönülden teşekkür eder, sevgi ve saygı ile yad ederim.
Bu cümleden olarak biraz konuşacak ve dini yönden irdeleyecek olur isek; Sosyal hayatta dikkat edilmesi gereken ilişkilerin başında akraba ve arkadaşlık ilişkileri gelmektedir.
Kur’an-ı Kerim ve hadislerde akrabalık bağlarının karşılıklı ziyaret, haberleşme, maddi ve manevi yardımlaşma gibi çeşitli yollarla korunması ve güçlendirilmesi üzerinde hassasiyetle durulur. Akraba arasındaki bu ilişkiye “Sıla-i Rahim” denmektedir. Akrabalık bağlarının koparılmaması, hakka ve hukuka riayet etmek şartıyla ister maddi isterse manevi ilişkilerin korunup gözetilmesi İslam Dininin üzerinde durduğu konuların başında gelir.
Akraba ilişkileri anlamına gelen "sıla-i rahim" kavramı ile; amca, hala, teyze, dayı ve bunların çocukları, kayın valide, kayın peder ve kayın birader gibi yakınlara karşı insânî, ahlâkî ve sosyal görevler ifade edilir. Sıla-i rahim görevi genelde iki şekilde yapılır:
a) Ziyaret etmek, maddî ve manevi yardımda bulunmak, sevinçli ve acılı günlerinde yanlarında olmak.
b) Onlara fiilî veya sözlü olarak her hangi bir zarar vermemek, onları kötülememek, unutmamak ve dargın durmamak.

Akrabalık ilişkilerini sürdürmek farz, bu ilişkileri koparmak ise haramdır. Akrabasını unutmayan, onlar ile ilişkisini sürdüren kimse sevap, aksi davranan kimse ise günah kazanmış olur.

Genel olarak müslümanlar ve bilhassa komşular arasında söz konusu olan iyilik ve ikram, yardımlaşma, dayanışma, ziyaretleşme, hoşgörü, iyi ve kötü günleri paylaşma, davete icâbet, hasta ziyareti, bayramlaşma, tebrikleşme, tâziye gibi sosyal ve ahlâkî görevler akrabalar arasında da geçerli ve gereklidir. Ancak bütün bunlar öncelikle akraba ile ilişkileri sürdürmeyi gerektirdiği için gerek hadislerde gerekse ahlâk kitaplarında bu konuya "sıla-i rahim" başlığı altında özel bir önem verilmiştir.

Bir kutsî hadiste Allah Teâlâ, kim akrabalık ilişkisini yaşatırsa kendisinin de o kuluna ilgisini sürdüreceğini, fakat akrabasını terkedenlerden de ilgisini keseceğini bildirmiştir (Buhârî, "Edeb", 13).


    Cenab-ı Hak bizleri kendisinden ilgisini kesenlerden değil de,kuluna ilgisini sürdürdüğü kutlu ve mutlu kullarından eylesin inşallah..Hatıp.05.09.2015


HER YÖNÜYLE HADİM BEYRELİ BARAJI HER YÖNÜYLE HADİM BEYRELİ BARAJI Reviewed by Adsız on 11:26 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.