Ziyaretçi Defteri

Gezlevi tarihi ve Aşık Ömer Divanı

Gezlevi tarihi ve Aşık Ömer Divanı

HİSDER (Hikmet İlim ve Sanat Derneği)nin düzenlediği ‘’Gezlevi tarihi ve Aşık Ömer Divanı’’ konulu sunum, Hadim Belediyesinin katkıları ile ; Prof. Hasan BAHAR ve Doç. Orhan YAVUZ hoca efendiler tarafından Konya-Selçuklu İlçesi  Şefik can  caddesi No:50 Ahmet Keleşoğlu Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.
Türk şehitleri adına bir dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşının okunmasının ardından açılış konuşmasını  Hadim Belediye Başkanı sayın Ahmet  Hadimioğlu yaptı.
Aşık Ömer’in doğduğu yer olan Korualan/Gezlevi’yi coğrafi konumu, kültürü ve tüm yönleriyle kendisi de Gezlevi de yetişmiş Selçuk Üniversitesi Tarih Profesörü Prof.Dr. Hasan Bahar hoca efendi çok yönleriyle açıkladı.
Aşıkların pirisin sen
saz omuzunda diyar diyar
Anadolu, Bulgar, Tatar
Gezenlerden birisin sen
Gönlümüzde dirisin sen
Aşiretin Aydın İli
Doğum yerin Gezlevi
Övmek için ne demeli
Aşıkların pirisin sen
Aşık Ömer’in şiirlerini arşivlerden derleyen ve bunları da değerli katkılarıyla ’’Aşık Ömer Divanından seçmeler’’ kitabında yayımlayan Selçuk Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden değerli hocamız Doç.Dr. Orhan Yavuz,kürsiye gelerek Aşık Ömer’in edebi yönü ve şiirleri hakkında geniş  şekilde açıklama yaptı.
Aşık Ömer yazları ataları ile birlikte çalışmaya giderken,kışları da doğduğu Gezlevi’de ilk eğitimini tamamlamıştır.Hadimi hazretleri(1601-1663)medresesine devam etmiş,Arapça ve farsça öğrenmiştir.Yaşadığı dönemin en büyük ve meşhur şairlerinden beş büyük şairin arasında anılmaktadır.
Gezlevi’li Emekli Öğretmenlerden Mevlüt Yanar da Aşık Ömer’in bazı şiirlerini kendi şiirleri ile yorumlayarak programa katkı sağladı.
Aşık Ömer’in şiirlerinden bazılarını Korualan(Gezlevi)çok proğramlı Lisesi Öğrencilerinden Havva Nur Bilir ile Şerife Güneş okudular.
 Aşık Ömer’in bestelenmiş şiirlerini ise;Necmettin Erbakan Üniversitesi Müzik bölümü öğrencilerinden Okan Ertürk,Yasin Tekin,Sami Erdoğan,Gamze Fener seslendirdiler.
Proğramın hazırlanmasında büyük emeği geçen Emekli Öğretmen Ali Durmazer de yöremizden,Konya-Bozkır türkülerinden birkaç türküyü müzik eşliğinde icra etti.
Günümüzde Aşık Ömer geleneğini devam ettirmeye çalışan şair ve ozanlarımızdan Gezlevili Adem Durmazer de kendisinin yazdığı ve bestelediği şiirlerini kendi saz ve sesiyle okudu.
Bu’’Gezlevi tarihi ve Aşık Ömer Divanı’’adlı sunum ve proğramın hazırlanmasında emeği geçenlerden;Salonu tahsis eden Selçuklu Belediye başkanı sayın Uğur İbrahim Altay’a,Proğrama katkı sağlayan Hadim Belediye başkanı sayın Ahmet Hadimioğlu’na, Proğramı tertip eden HİSDER Başkan ve yönetim kurulu üyelerine, Sunum ve konuşmacı sayın Prof.Dr. Hasan Bahar ve Doç.Dr. Orhan Yavuz hocalarıma, şiir ve müzikleri icra eden Necmettin Erbakan Üniversitesi Müzik bölümü öğrencilerinden Okan Ertürk,Yasin Tekin,Sami Erdoğan,Gamze Fener’e, Mevlüt Yanar, Ali Durmazer, Adem Durmazer ve Korualan Çok Proğramlı Lisesi müdürü sayın Mustafa Uygun ve Edebiyat Öğretmeni Gülşah Tarlacı hocalarıma,Kaptanımız İbrahim Ertek ve katılımcılara ayrı ayrı teşekkür ederim.

Bu Sunumu takip etmek için Hadim Belediye Başkanı sayın Ahmet HADİMİOĞLU tarafından tahsis edilen vasıta ile Gezlevi’den Konya’ya Öğretmen ve Öğrencilerimiz ile hareket ettik. Yol boyunca Kültür merkezindeki salona varıncaya kadar ve salonda hatıra fotoğrafı çektik. Buyurun hep birlikte izleyelim .İyi seyirler.Hatıp.28.11.2015
Tüm Fotoğraflar İçin Tıklayınız..!!!

Gezlevi tarihi ve Aşık Ömer Divanı Gezlevi tarihi ve Aşık Ömer Divanı Reviewed by Adsız on 00:58 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.