Ziyaretçi Defteri

19 Mayıs Bayramı Kutlandı

19 Mayıs Bayramı Kutlandı

23 Mayıs 2013 Perşembe 22:56
19-mayis-bayrami-kutlandi
Hadim Korualan Çok proğramlı Lise’sinde de Atatürkü anma Gençlik ve Spor Bayramı coşku ile kutlandı.


Atatürk'ü Anma , Gençlik ve Spor Bayramı, her yıl 19 Mayıs tarihinde kutlanan, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin millî bayramıdır..

19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Atatürk Bandırma Vapuru ile Samsun'a çıkmıştır ve bu gün itilaf devletlerinin işgaline karşı Kurtuluş Savaşı'nın başladığı gün kabul edilir. Atatürk bu bayramı Türk gençliğine armağan etmiştir.

20 Haziran 1938 tarihli kanunla "Gençlik ve Spor Bayramı" olarak kutlanan bu ulusal bayramın adı 12 Eylül Darbesinden sonra Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı adını almıştır.Her yıl 19 Mayıs günü Atatürk'ü Anma , Gençlik ve Spor Bayramı Türkiye'nin dört bir yanında spor gösterileri ve törenlerle kutlanır. Üzerinde "Gençlikten Atatürk Sevgisiyle Cumhurbaşkanına" yazan ve "Sevgi Bayrağı" olarak adlandırılan dev bir bayrak Kurtuluş Yolu'ndaki Tütün İskelesi'nden karaya çıkarılarak Samsun valisine verilir. Daha sonra bayrak, Cumhurbaşkanına sunulmak üzere genç atletlere teslim edilir. Samsun'dan yola çıkarılarak Amasya, Tokat, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir ve Kırıkkale'den sonra, 19 Mayıs törenlerinde, Ankara'da Cumhurbaşkanına sunulur. Cumhuriyet'le yaşıt olan bu kutlamalar sadece Cumhurbaşkanı'nın katılımıyla Ankara'da gerçekleşmekle sınırlı kalmaz, ülke genelinde kutlanır.
Bu cümleden olarak,Hadim Korualan Çok proğramlı Lise’sinde de Atatürkü anma Gençlik ve Spor Bayramı coşku ile kutlandı.Hadim Korualan Çok Proğramlı Lise Bahçesindeki kutlamalara,saygı duruşu ve istiklal Marşının okunması ile başlandı.Okul Müdürü sayın Tufan ACAR’ın günün anlam ve önemini ifade eden konuşmasından sonra Öğrenciler tarafından okunan şiirleri takiben Piyes,Halk oyunu ve Spor hareketlerinin akabinde ödül töreni ile kutlamalar son buldu.Saygıdeğer Öğretmenlerimiz ve sevgili Öğrencilerimiz Bayramınız kutlu olsun.Hatıp.19 Mayıs 2013
19 Mayıs Bayramı Kutlandı 19 Mayıs Bayramı Kutlandı Reviewed by Adsız on 18:00 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.