Ziyaretçi Defteri

Miraç Kandiliniz Mübarek Olsun

Miraç Kandiliniz Mübarek Olsun

07 Haziran 2013 Cuma 10:07
mirac-kandiliniz-mubarek-olsun
Feyiz ve bereketin coştuğu mübarek gecelerimizden bir diğeri de Miraç kandili gecesidir.

 Hz. Muhammed'in şahsında ''insanlığın önüne açılan sınırsız bir yükseliş ufku; varlığın özüne yol'' anlamına gelen Miraç Kandili, 5 Haziran Çarşamba günü kutlanacak. 
Hz. Muhammed'in Allah'ın huzuruna yükseldiği gece olarak kabul edilen Miraç Kandili, üç ayların ilki olan recep ayına denk geliyor. Yani Miraç Kandili bu yıl 5 Haziran Çarşamba gününü 6 Haziran Perşembe"ye bağlayan geceye denk geliyor. 
İslam inancına göre, Hz. Muhammed, Miraç gecesi Cenab-ı Hakk'ın daveti üzerine Cebrail'in rehberliğinde Mescid-i Haram'dan Mescid-i Aksa'ya, oradan semaya, yüce alemlere ve ilahi huzura yükseldi. Hz. Muhammed, yolculuğunda ''Burak'' adlı binekle seyahat etti.
Beş vakit namaz bu gece farz kılındı, Allah'a şirk koşmayanların cennete gireceği müjdesi de bu gecede verildi.
Bu gece, peygamberimizin bütün insanlığı temsilen Cenab-ı Hakkın yüksek huzurana kabulü anlamına gelen Miraç Gecesidir.

Hicri Recep AYının 27 gecesinin tanık olduğu bu 'Büyük Buluşma' bizlere insanın ilahi rızaya ve desteğe ulaştığı akıl ve idraki zorlayan nice üst dereceelre ulaşabileşeceğini gösterdiği gibi, mana aleminde yükselip ilahi rahmet ve huzura erişmenin öncelikle gönül ve ruh temizliğinden, ahlaki erdemlere yükselişten her şeyin sahibi olan Yüce Allah'a bağlılık ve boyun eğmeden geçtiğini hatırlatmaktadır. Bu gecede farz kılınan ve bizzat Peygamberimizin tarafından mü'minlein miracı olarak nitelendiren namaz da, iç dünyamızdaki yükselişi ve arınmayı ifade eder.
www.zirveikelam.com.ailesi olarak, tüm müslümanların üç aylarını şimdiden kutlar, Miraç Kandili gecesi yapılacak olan dua ve yakarışları Allah nezdinde kabul etsin dilekleriyle, Allah'ın rahmet ve bereketi üzerinize olsun.
 
Miraç Kandiliniz Mübarek Olsun Miraç Kandiliniz Mübarek Olsun Reviewed by Adsız on 18:11 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.