Ziyaretçi Defteri

YÜZ KÖMBESİ VE HASTA ZİYARETİ

YÜZ KÖMBESİ VE HASTA ZİYARETİ
Gezlevi’nin eski adetlerinden olan yüz kömbesi geleneğini devam ettiren Ali ERTEK amcamızı ziyaret ettik, yüz kömbesini yedik, ayrıca kendisine geçmiş olsun dilek ve dualarımızı tazeledik.
Korualan Kasabası eski adıyla Gezlevi Köyünün çok eskiye dayalı kendine has, halkımızın yaşam biçimlerini yansıtan geleneksel adetlerinden bir tanesi de Yüz Kömbesi adetidir.
    Yüz Kömbesi ne demek ,nasıl yapılır ve ne şekilde uygulanır?.
   Yüz Kömbesi; Kasım ayında Tekeler Keçi sürülerinin içerisine katılır, Keçi ile Teke bir süreliğine birlikte yaşayıp gezerler. Başka bir deyişle; birbirleri ile fülört ve aşk hayatı yaşamaları için izin verilir.
   Bu günden itibaren yüz gün sayılır ve yüzüncü gün Kömbenin hamurunun içerisine Boncuk gizlenir. Ocak ateşinin közünde Kömbe(Ekmek, Somun) pişirilir. Parça parça kıyılır, Pekmez kaynatılarak Tepsinin içerisindeki kıyılmış olan Mömbe’nin üzerine sıcak sıcak dökülür. Hane halkı, akrabalar ve komşular davet edilir.
   Yemekte Kömbenin içerisine gizlenmiş olan Boncuk kimin kaşığına çıkarsa, hane reisi veya ağa, o kişiyi Koyun ve Keçi ile ödüllendirir.
   Bu geleneksel hale getirilen adet, her Yıl tekrarlanır. Öteki Yılın gelmesi Çoban ve aile fertleri, akraba ve komşular arasında sabırsızlıkla beklenir.

   Son Yıllarda unutulmaya yüz tutan bu Gezlevi adetini, Rahmetli Mustafa ALTAŞ’ın eşi Havva ALTAŞ, kasap lakabıyla meşhur Ali ERTEK, muhtar lakaplı İbrahim ERTEK devam ettiriyor.2016 yılındaki bu adet ve ziyafeti Ali ERTEK amcamız devam ettirdi. Evlatları, damatları ve davetliler ile bu yüz Kömbesi ziyafetinde idik. Allah kabul etsin .Hatıp.01Şubat 2016


Tüm Fotoğraflar İçin Tıklayınız..!!!

YÜZ KÖMBESİ VE HASTA ZİYARETİ YÜZ KÖMBESİ VE HASTA ZİYARETİ Reviewed by Adsız on 01:51 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.