Ziyaretçi Defteri

Bolat ve Astra Kent'ten görüntülerHadim İlçesinin eski yerleşim yerlerinden ve kalabalık mahallelerinden biri de BOLAT mahallesidir. Bolat ve Yaylası (Tamaşarlık ,Büyük Oba, Soğuk Oluk)Hadim İlçesinde Aladağ Şelalesinden sonra en çok ziyaret edilen yerlerinden birisidir. Bu gün itibarı ile dağınık ve bakıma muhtaç hal ve durumu doğa ve kültür sevdalılarının yüreğini burkmakta ve yaralamaktadır.

Eskiden olduğu gibi ,bu gün de Bağcılığa önem verilen bir yer halini alma noktasında bir hayli mesafe almıştır Öyle görülüyor ki; ileriki dönem ve yıllarda Bağcılık daha da ilerlemesi beklenmektedir. Doğa gezginlerinin görmesi, havasını teneffüs etmesi, suyundan içmesi ve üzümünün tadına bakması gereken yerlerden birisidir Bolat.

Bolat Yaylası; mahalle halkının diliyle ''Eski İstanbul'' Tarihi olarak ta ''Astra Kent ''olarak bilinen bir yerdir. Geçmişte Bizanslılar ve Romalıların yaşadığı, görülmeye değer kalıntıların olduğu, Bölge tahrip edilmesine rağmen ziyaretçilere az da olsa fikir vermektedir. Kaçak kazıyı önlemek için seneler önce atanan bekçinin emekli olmasının ardından yerine bekçi ataması yapılmadığından sahipsiz kalan alan da yapılan kaçak kazılar,Tarih ve Kültür dolu mekanı harabeye döndürmüştür. Tabiat ve Kültür varlıklarını koruma müdürlüğünün olaya el atıp koruma altına alması beklenmektedir.

Diğer doğa gezginlerinin ziyaretleri gibi, ben Halil Şimşek, www.korualangezlevi.com  ve www.zirveikelam.com olarak Bolat ve Yaylasını ziyaret ettim. Objektifime takılanları kayıt altına alarak fotoğrafladım ve siz kıymetli Bolat halkı ile paylaşmak istedim. Umarım beğenirsiniz. İyi seyirler.Hatıp.19.06.2016


Tüm Fotoğraflar İçin Tıklayınız!!!...

Bolat ve Astra Kent'ten görüntüler Bolat ve Astra Kent'ten görüntüler Reviewed by Konya İlçeleri on 13:59 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.