Ziyaretçi Defteri

HADİM-GEZLEVİ’DE BORLUBÖĞET!..Hadim-Gezlevi mahallesi Gorkluca  mevkisi veya boğazında 1960 kuşağınca çok meşhur olan ve her bireyimizin özellikle yaz tatillerinde defalarca suyuna girdiğimiz, Gezlevi  şivesiyle çimdiğimiz, Göksu Irmağının bir kolu olan Gorkluca Deresinde bir Böğet dir Borlu Böğet.

1960 lı yıllarda bizim kuşak yaz aylarında Dere suyuna girmeyi bu böğetlerde  öğrendik. Su da kulaç atmayı, ak donlarımızı şişirerek yüzmeyi bu Böğetlerde  öğrendik. Üç beş arkadaş bir araya geldiğimizde; arkadaşlar haydi Çimmeye der, Gorklucanın yolunu tutar Borlu Böğete varırdık. Ya da; Yenice de Goca bende, veya; Kayhan Bağlarındaki Gerlok boğazının çelik gibi Kaya çanağı havuzlarına doyumsuzca dalardık.

Kayhan Bağlarının Gerlok boğazı demişken,Çelik gibi suyuna Ağustos sıcağında ısınan Pekmez üzümlerini atar, soğuktan çatlayan üzümleri buz gibi yerdik. Hatta bazen gurbetçi arkadaş ve ya hemşerilerimizin getirdiği Karpuzların suyun soğukluğundan çatladığına çok şahit olduğumu hatırlarım.

Hey gidi günler hey!..1960 lı bizim kuşak çok kıt ve dar imkanlar içinde yaşadık. Zar zor şartlar içerisinde ihtiyaçlarımızı temin ederdik. Bizden öncekileri ancak anlatılanlar kadar bilebiliyoruz. Ama bizler o günün zorluklarını bizzat yaşayarak öğrendik. Şahsen ben orta varlıklı bir ailenin ilk evladı olarak Çarık sırımlarının kalıntısını birkaç kez de olsa giyerek yol yürüdüm. Okulda tükenip ufalan kurşun kalemimin üç dört santimlik kısmını kullanabilmek için ağaç kısmından ayırır içindeki yazan ucu, özlü bir dalın içine yerleştirir sonuna kadar kullanırdık. Pontullarımız  süvariliksiz olmaz, diz ve arka kısımları başka bir parça ile yamanırdı. Süslü püslü naylon çantaları bizim kuşak bilmez, imkanı olanlar tahta Bavulu kullanır, olmayanlar ise Annelerimizin diktikleri bez torbalarda kitap ve defterlerimizi getirip götürürdük.

Neyse diyelim,çok derinlere dalmadan geri dönerek bu günki halimize binlerce kez şükrederek varlığımızın kadir ve kıymetini bilelim. Dost ve arkadaşlarımıza biraz olsun nostalji yaşatayım istedim. Kalın sağlıcakla. Allah'a emanet olun.Hatıp.23.06.2016
   Tüm Fotoğraflar İçin Tıklayınız!!!..

HADİM-GEZLEVİ’DE BORLUBÖĞET!.. HADİM-GEZLEVİ’DE BORLUBÖĞET!.. Reviewed by Konya İlçeleri on 13:48 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.