Ziyaretçi Defteri

TESBİH ÇEKTİK,ETLİ PİLAV YEDİK.ALLAH KABUL ETSİN


Hadim İlçesinin Gezlevi mahallesi sakinlerinin güzel adetlerinden birisi de Anne ve Babalarının ölümünden sonra, arkasından Ekmeğini verme ve bu esnada Cuma namazı öncesi  Tesbihlerini  çekme işidir.
Yani açıkçası; Anne veya Baba dan birisi ölür ise, ölümünden sonra evlatları ve varisleri tarafından kurbanlar kesilir, yufka ekmek tapılır, kazanlarda etli pilav yapılır ve tüm mahalle halkı davet edilir ve gelip iştirak edenlere bu etli pilavdan ikram edilerek dua ve tesbih okunarak ruhuna hediye edilir. Cuma namazı öncesi tesbih  çekiminde  Yetmiş bin tevhid  okunarak tevhıd hatmi yapılır, Cuma namazından sonra da tüm halkımıza etli pilav ikram edilir.
Bu gün Hüseyin Sayın Dede ve Emine Sayın Ana için teşbih çekildi, Ekmekleri  verildi. Allah kabul etsin. Babaları Ali Sayın için öldüğü vakit o günlerde varisleri tarafından zaten ekmeği verilmişti. Şimdi de bu hayır işini Dedeleri Hüseyin Sayın ve Anaları Emine sayın için vermiş oldular. Bu hayır işini Hüseyin Sayın ve Meryem Sayın adına evlatları (Gülsüm, Hüseyin, Nureddin, Hasan, Mustafa SAYIN) tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu gün için büyük baş ve küçük baş hayvanlar etlik için kesildi, işin ehli olan çevreleri tarafından etler kıyılarak  hazır hale getirildi. Et kıyanlara hayvanın ciğeri kavrularak ikram edildi. Etli pilav yapılarak tüm halkımıza ikram edildi.
Münüplerin büyüklerinden Hüseyin Sayın, Ali Sayın ve Meryem Sayın'a Allah rahmet etsin. Yakınlarına sabr-ı Cemil versin . Varislerinin evlatlarının yaptıkları bu hayrı Allah kabul ederek ruhlarına ulaştırsın. Makamlarını nurlandırsın. Korktuklarından emin, umduklarına nail etsin. Hatıp.12.08.2016

TESBİH ÇEKTİK,ETLİ PİLAV YEDİK.ALLAH KABUL ETSİN TESBİH ÇEKTİK,ETLİ PİLAV YEDİK.ALLAH KABUL ETSİN Reviewed by Ajans Editörü on 08:32 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.